Kuhno paradigmos


Kuhnas paradigma. Mokslo revoliucijų struktūra anotacija. Kuhno paradigmų teorija. Mokslo revoliucijų struktūra. Thomas kuhnas mokslo revoliuciju struktura konspektas. Thomas kuhnas paradigma ir. Mokslo revoliucijų struktūra mokslo paradigma. Kuhnas mokslas. Kuhnas mokslai. Kuhno teorijos santrauka.

Thomas kuhnas. Kuhno požiūrį į tai, kaip progresuoja mokslas, galima pavaizduoti šia schema. Šis tas iš istorijos. Paradigma. Krizė ir revoliucija. Tai žymus amerikos filosofas, kuris parašė knygą “mokslo revoliucijų struktūra”. Kuhnas savo akademinę karjerą pradėjo kaip fizikas, o paskui pradėjo domėtis mokslo teorija. Vėliau jis išplėtojo savo mokslo sampratą: jis siekė sukurti teoriją, kuri labiau atitiktų istorinę situaciją, kaip jis ją suvokė. Pagrindinis jo teorijos bruožas – akcentuojamas revoliucinis mokslo pažangos pobūdis, kai revoliucija traktuojama kaip vienos teorinės struktūros atsisakymas ir jos pakeitimas kita nesuderinama su ja.

Nuo XX amžiaus septintojo dešimtmečio imta manyti, kad ieškant adekvatesnės mokslo sampratos, reikia pradėti nuo teorinių rėmų, kuriuose vyksta mokslinė veikla, analizės. Viena iš priežąsčių, dėl kurių atsirado poreikis teorijas traktuoti kaip struktūras, - tai mokslo istorijos tyrinėjimai. Newtonas nebūtų galėjęs apibrėžti masės ar jėgos iki tol žinomomis sąvokomis. Jis turėjo peržengti senų konceptualių rėmų ribas ir sukurti naujus.

Paradigma – šią savoką Kuhnas vartojo keliomis skirtingomis prasmėmis. Paradigma plačiąja prasme, reiškia disciplininė matrica, o paradigma siaurąja prasme – pavyzdys.

Brandus mokslas remiasi viena paradigma. Paradigma pateikia standartus teisėtam darbui toje mokslo srityje, kurioje ji viešpatauja. Ji koordinuoja ir reikiama linkme nukreipia normalių jos ribose dirbančių mokslininkų grupių veiklą, skirtą “galvosūkiams” spręsti.

  • MS PowerPoint 1175 KB
  • 2012 m.
  • 10 puslapių (363 žodžiai)
  • Universitetas
  • Linux
  • Kuhno paradigmos
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kuhno paradigmos. (2010 m. Spalio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuhno-paradigmos.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 13:15
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo