Kultūros ir mokslo pasaulyje skaidrės


Kultūros ir mokslo pasaulyje. Mokslai namie. XVI – XVII a. Sandūroje LDK susiklostė itin palankios sąlygos plėtotis švietimui ir mokslui. Mokslai Europoje. Turtingesnių bajorų vaikai, baigę studijas Lietuvoje. Didikų rūmuose. Didikų rūmai tapo vienais iš svarbiausių to meto kultūros centrų. Dievo ir savo garbei. Iš reformacijos į katalikybę atsivertę didikai. Literatūros globėjai ir kūrėjai. Išsilavinę LDK bajorai sukūrė įžymų literatūros kūrinių daugiausia lenkų kalba bei lotynų kalbomis. Vilniaus akademija garsina Lietuvą. Xvii a. Pirmojoje pusėje čia išaugo aukšto išsilavinimo mokslininkų karta. Šaltiniai.


XVI – XVII a. Pradinis mokslas tapo visiems sluoksniu prieinamas Bajorų vaikai mokėsi namie, vėliau didesniuose dvaruose, kolegijose, akademijose. Svarbiausios buvo teisės, iškalbos ir lotynų kalbos pagrindai, kuriu reikėjo norint dalyvauti krašto politiniame gyvenime.

Turtingesnių bajorų vaikai, baigę studijas Lietuvoje, mokėsi užsienyje XVI a. išvyko mokytis daugiau kaip 600, o XVII a. apie 700 studentų Kelerių metų kelionėse lydėjo samdyti mokytojai ir dvasininkai. Tapo įprasta studijuoti keliose universitetuose. Didikai stengėsi pažinti kuo daugiau šalių, išmokti kalbų, užmegzti ryšius su vietos diduomene Domėtasi architektūros, meno ir karybos naujovėmis.

Iš reformacijos į katalikybę atsivertę didikai, norėdami atpirkti savo paklydimus, rėmė: Bažnyčių, vienuolynų statybą ir puošybą. Ldk pirmoji barokinė bažnyčia pradėta statyti XVI a. pab.

Išsilavinę LDK bajorai sukūrė įžymų literatūros kūrinių daugiausia lenkų kalba bei lotynų kalbomis.

  • MS PowerPoint 4851 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (399 žodžiai)
  • Mokykla
  • Greta
  • Kultūros ir mokslo pasaulyje skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Kultūros ir mokslo pasaulyje skaidrės. (2018 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/kulturos-ir-mokslo-pasaulyje-skaidres.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 14 d. 18:19
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo