Kultūros samprata


Kultūros samprata. Kultūros esminės charakteristikos. Kultūros elementai. Kultūrų įvairovė.


Tai tam tikroje visuomenėje vyraujančios bendros nuomonės, tikėjimai, supratimai, jutimai, kurie patirties dėka perduodami iš kartos į kartą.

Kultūra apsprendžia žmonių elgesį, nusako kaip elgtis toje aplinkoje, koks elgesys yra teisingas, koks nepriimtinas. Kultūra tai lyg „kolektyvinis proto užprogramavimas“, atskiriantis vienos kultūros žmones, nuo kitos.

ekspresinius (nurodančius dalykus perkeltine prasme).

kalbos dėka galime apibendrinti mūsų patyrimą ir perduoti ji iš kartos į kartą.

Subkultūra – tai apibrėžtas gyvenimo būdas, turįs daug bendro su dominuojančia kultūra, tačiau turįs apirėžtų skirtumų. Kad susidarytų subkultūra reikia, kad kultūriniai dėsningumai turėtų bendrą įtaką požiūriams ir gyvenimo būdui bei sukurtų specifinį tapatybės jausmą. Subkultūra – tai dominuojančios kultūros subdivizija, kuri turi savas normas, vertybes ir tikėjimo jomis sistemą. Todėl tokie individai buriasi į grupę, siekdami vienas kitą paremti. Subkultūros egzistuoja visuomenėje, bet ne atskirai nuo jos, todėl subkultūros narių vertybės paprastai skiriasi nuo dominuojančiųjų toje visuomenėje.

Kontrkultūra – tai tokia subkultūra, kuri ne tik skiriasi nuo dominuojančios kultūros, bet ir konfliktuoja su ja. Pvz., bohemos kultūra. Jos vertybės, saviraiška, gyvenimas šia diena, visiškos laisvės, egzotikos siekimas. Atstovai neigia savikontrolę, taisyklių laikymąsi. Anksčiau kontrkultūromis buvo krikščionybė, vėliau religinės sektos, bolševikų ideologija.

Kartais atskirti subkultūrą ir kontrkultūrą būna sunku. Pvz., kalėjimų subkultūra. Kalėjimuose kalinami daugelis kontrkultūros atstovų. Kalėjime egzistuoja savos kalinių taisyklės, hierarchija, tradicijos ir pan., ir kol sėdi jie lyg sudaro tam tikrą subkultūrą.

Kontrkultūros atstovai sąmoningai priešinasi dominuojančioje kultūroje priimtom normom ir vertybėm. Kontrkultūros nėra didelės, jų egzistavimo laikas gali būti trumpas. 1950-aisiais JAV pasirodė “bitnikai”. Tai meniškos pakraipos žmonės, kurie protestavo prieš nusistovėjusias moralines normas sekso, narkotikų, darbo atžvilgiu. 6-7 dešimtmečiuose – “hipiai”, 8-9 deš. – “pankai”.

  • Etika Konspektas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1684 žodžiai)
  • Emilija
  • Kultūros samprata
    10 - 9 balsai (-ų)
Kultūros samprata. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/kulturos-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 12:03
×