Kunigaikštis Gediminas


Kunigaikstis gediminas referatas. Kunigaikstis gediminas skaidres. Gediminas kunigaikstis. Kunigaikscio gedimino darbai. Kunigaikstis gedminas. Gedimino laiskai skaidres. Gedimino siekis priimti kriksta. Kunigaikstis gediminas riteris?. Kunigaikštis gediminas pradinukams. Kunigaikštis gediminas referatas.

Didžiojo kunigaikščio sostą Gediminas užėmė po savo brolio Vytenio mirties 1316 m. Ligi tol Gediminas valdė Trakų kunigaikštystę ir pasireiškė kaip kovų su kryžiuočiais organizatorius. XIII a. pabaigoje XIV a. pirmajame dešimtmetyje Gedimino vadovaujama lietuvių kariuomenė atrėmė vokiečių ordino bandymus įsitvirtinti Žemaitijoje. Gediminas buvo pirmasis Lietuvos kunigaikštis, suvokęs vokiečių riterių agresijos į Pabaltijį esmę, aiškiausiai suformuluotą žodžiais: „Jie nori ne mano krikšto, bet geidžia mano turtų".

Xiii a. Pabaigoje xiv a. Pirmajame dešimtmetyje gedimino vadovaujama Lietuvių kariuomenė atrėmė vokiečių ordino bandymus įsitvirtinti žemaitijoje. Gediminas buvo pirmasis Lietuvos kunigaikštis, suvokęs vokiečių riterių agresijos į pabaltijį esmę, aiškiausiai suformuluotą žodžiais: jie nori ne mano krikšto, bet geidžia mano turtų . Siekdamas atskleisti vokiečių ordino klastingus siekius, du kartus — 1323—1324 m. Ir apie 1341 m. Mėgino savarankiškai priimti krikštą, suformulavo politinę Lietuvos krikšto priėmimo programą. Kryžiuočiai visokiais būdais trukdė Lietuvai pačiai apsikrikštyti, todėl Lietuva tikėjosi vengrijos ar čekijos karalysčių paramos. Po nepavykusio pirmojo bandymo apsikrikštyti gediminas pasiekė, kad popiežius ketveriems metams patvirtintų paliaubas tarp Lietuvos ir vokiečių ordino, tuomet (1325 m. ) sudarė sąjungą su lenkija, bandė suartėti su vengrija. Bene kritiškiausiu Lietuvai momentu, po 1329 m. Vokiečių ordino žygio į žemaitiją, 1337—1338 m.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 4 KB
  • 2011 m.
  • 1 puslapis (250 žodžiai)
  • Kunigaikštis Gediminas
    10 - 1 balsai (-ų)
Kunigaikštis Gediminas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/kunigaikstis-gediminas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 12:27
×