Kuo skiriasi Renesanso ir šių laikų žmogaus pasaulėžiūra, vertybių sistema, idealai?


Kalbėjimo potemė 12 klasei 2015 metams apie Renesansą. Išplėstinis planas ir šaltiniai.
17. Kuo skiriasi Renesanso ir šių laikų žmogaus pasaulėžiūra, vertybių sistema, idealai? Savo mintis pagrįskite literatūros pavyzdžiais.

Norėdami geriau suvokti Renesanso pasaulėžiūrą, vertybių sistemą ir idealus turėtume, pirmiausia, mintyse nusipiešti Renesanso, kaip sąvokos, paveikslą. Lietuvių ir Istorijos pamokose mums vis pasakodavo apie įvairias epochas, viena jų buvo Renesansas. Todėl visi puikiai prisimename, kad Renesansas gimė Italijoje ir gyvavo nuo XVa. iki XVIa. ir visi, kaip maldą, esame išmokę tai, kad Renesansas tai prancuzų kalbos žodis, reiškiantis atgimimą. Renesanso atsiradimo priežastis buvo ta, kad vyravo neigiamas viduramžių vertinimas, kuris teigė, kad pasaulio suvokimas yra teocentrinins, kitaip sakant, Dievas aukščiausia ir pagrindinė vertybė. Tam, kad kuo geriau suprastume ką teigė Renesansas, turime prisiminti ir tai, kad ryškiausia Renesanso ypatybė - humanizmas - tai naujoji Renesanso pasaulėžiūra, žmogų laikanti didžiausia vertybe. Humanistai įtvirtino naują požiūrį į žmogų: tikėjo žmogumi genijumi, žmogaus proto ir vaizduotės galia, gynė jo laisvą asmenybę ir individualybę. Galime teigti, kad kaip ir kiekvienos epochos laikotarpiu taip ir Renesanso epochoje aiškiai pavaizduoti ir išdėstyti idealai, žmogaus pasaulėžiūra ir vertybių sistema, tačiau tam, kad aiškiau tai suvoktume aptarkime keletą Renesanso kūrinių..

Vienas ryškiausių kūrinių, pasaulį išvydusių Renesanso laikotarpiu, yra Viljamo Šekspyro tragedija - „Hamletas“. Šią tragediją galime įvardinti kaip savotišką šios epochos dvasinę diagnozę, Šekspyro laikų vertybių krizę. Toks palyginimas čia tinka todėl, kad Hamletui (kuris šioje tragedijoje yra nepaparastai ryški figūra nykios ir veidmainingos dvaro aplinkos fone) atrodo, kad blogis išsikerojęs visame pasaulyje, o jis pats yra vienišas ir bejėgis ką nors pakeisti, bet ir gyventi tokioje aplinkoje jaučiasi negalintis.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2015 m.
  • 4 puslapiai (1637 žodžiai)
  • Mokykla
  • Erikas
  • Kuo skiriasi Renesanso ir šių laikų žmogaus pasaulėžiūra, vertybių sistema, idealai?
    8 - 1 balsai (-ų)
Kuo skiriasi Renesanso ir šių laikų žmogaus pasaulėžiūra, vertybių sistema, idealai?. (2015 m. Kovo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuo-skiriasi-renesanso-ir-siu-laiku-zmogaus-pasauleziura-vertybiu-sistema-idealai.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 24 d. 19:08
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo