Kūrėjo stovėsena destruktyviame pasaulyje


Kūrėjo stovėsena destruktyviame pasaulyje.


XX a. įvykiai Pirmasis ir Antrasis pasauliniai karai, vyraujanti įtampa - darė įtaką tiek pasaulio, tiek lietuvių, prozininkų kūrybai. Žodžio ribojimas, pakitęs požiūris į žmogų keitė ir autoriaus poziciją, — savo individualybės suvokimą bei teisę reikšti mintis, todėl keitėsi ir jo laikysena. Salomėja Nėris, Balys Sruoga bei Alberas Kamiu, XX a. vidurio katastrofų, egzistencializmo literatūros atstovai, kurie perteikė savo kaip kūrėjo poziciją destruktyviame pasaulyje.

Neoromantizmo atstovės Salomėjos Nėries kūrybai įtaką turėjo ideologija. Ši XX a. poetė yra  ryškiausia nepriklausomybės laikais išaugusi poetė, pasiekusi meno aukštumų. Ankstyvoji lyrika pasižymi emocijų raiška, aiškia romantine stilistika, pasaulėjautos maksimalizmu ir nuotaikų kraštutinumu. Rinkinys „Anksti rytą” liudija džiugų ir optimistinį požiūrį į pasaulį, o  „Per lūžtantį ledą” -jau dramatišką, neretai net tragišką lyrinio „aš“ išgyvenimą. Vėlesnėje autorės poezijoje atskleidžiama tėvynę palikusio ir tautines vertybes išdavusio žmogaus kaltė bei ilgesys. Katalikiškas vertybes puoselėjusioje šeimoje užaugusios poetės sprendimas atsisakyti senųjų įsitikinimų ir kurti socialiai angažuotą poeziją sukrėtė to meto visuomenę, o įsitraukimas į komunistinę veiklą, dalyvavimas Lietuvos įjungimo į Sovietų Sąjungą procese sukėlė visuotinį pasipiktinimą. Poetei nepagailima ir aštrios kritikos, kaltinimų už liaupses Stalinui bei jam parašytas garbinančias poemas, komunistinei santvarkai, už lojalumą sovietinei valdžiai.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (849 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Kūrėjo stovėsena destruktyviame pasaulyje
    10 - 8 balsai (-ų)
Kūrėjo stovėsena destruktyviame pasaulyje. (2016 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/kurejo-stovesena-destruktyviame-pasaulyje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 22:06
×