Kuro Kainos Lietuvoje


Įvadas. Tikslas. Apie kurą. Kas lemia kuro kainų pokyčius? Apie degalų kainų dinamiką. Dyzelino kainos pasaulyje. Kodel gali niekada nebuti pigesniu degalu. Mažos gudrybės padeda sutaupyti kuro. Išvados. Naudota literatūra.

Mano tikslas yra išsiaiškinti dėl kokių priežasčių kyla ar krinta kuro kainos, kaip galima tai nuspėti, kaip sumažinti kuro sanaudas ir kodėl Lietuvoje degalų kainos didesnės nei kitose šalyse.

Remiantis Europos Komisijos (EK) duomenimis, per savaitę nuo gegužės 3 iki 10 d. Lietuvoje 1 litras 95 markės benzinas pabrango 3 euro centais, tuo tarpu Latvijoje kaina nekito, o Estijoje sumažėjo 1 euro centu. Visoje Europos Sąjungoje 1 litro 95 markės benzino kaina vidutiniškai sumažėjo 2 centais. Litro dyzelino kaina degalinėse minėtu laikotarpiu Lietuvoje išaugo 3 euro centais, Latvijoje – 2 centais, Estijoje sumažėjo 1 euro centu. Europos Sąjungoje 1 litro dyzelino kaina vidutiniškai sumažėjo 1 euro centu.  

Benzino atveju Lietuva yra mažiausią akcizą taikančių ES valstybių dešimtuke, o kainą be mokesčių atspindi panašias tendencijas, kaip ir dyzelino atveju.

Akcizų keitimas nereiškia, jog degalai degalinėse atpigtų tiek, kiek pvz. mažinamas akcizas arba dėl to išauga degalų realizacija. Antai 2012 m. rugpjūtį sumažinus dyzelino akcizą, jo kaina nesumažėjo tiek, kiek tikėtasi, o realizacija kiekvieną paskesnį 2012 m. mėnesį (išskyrus vienintelį rugpjūtį, nes liepą  nebuvo kaupiamos kuro atsargos) iki metų pabaigos ir toliau krito 17-18 proc. palyginus su 2008 metais. Šie faktai įrodo, jog iš esmės dyzelino realizaciją įtakojo ekonomikos nuosmukis ir dėl jo sumažėjusi perkamoji galia bei kiti faktoriai – panašios tendencijos kaip Lietuvoje buvo stebimos ir kaimyninėse ES šalyse, nors pastarosios metų eigoje akcizų degalams nemažino.

Tačiau stebimos tendencijos, kuomet, pvz. nuo 2010 m. sausio buvo panaikinus biodalies lengvatą degaluose, remiantis tuo degalinėse pakilo visų rūšių kuro kaina, nors 98 markės benzine bei žiemą naudojamame arktiniame dyzeline biodalies nėra.

Taigi mums pavyko išsiaiškinti viską apie pačius degalus; kodėl kinta degalų kainos, kokie veiksniai tai nulemia; degalų kainas Lietuvoje ir pasaulyje; kaip vyksta degalų perdirbimas; kuro kainų prognozes bei prognozavimą.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 224 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (1833 žodžiai)
  • Universitetas
  • Omis
  • Kuro Kainos Lietuvoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Kuro Kainos Lietuvoje. (2015 m. Lapkričio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuro-kainos-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:36
×