Kuro rūšys - savybės - degimas


Įvadas. Kuro rūšys, savybės degimas. Kuro klasifikacija. Kuro elementinė sudėtis ir šilumingumas. Degimas. Kuro degimas. Benzino degimas. Mišinio ruošimas dyzeliniuose varikliuose. Išvados ir rekomendacija. Informacinių šaltinių apžvalga.


Kuras naudojamas šiluminei energijai gauti. Ne kiekviena deganti medžiaga yra kuras. Kuru vadinamos tokios medžiagos, kurios lengvai užsidega, degdamos išskiria daug šilumos, yra kaitrios, paplitusios gamtoje ir lengvai gaunamos, patvarios ir pigios, degdamos nekenkia žmogui ir aplinkai. Šiomis savybėmis geriausiai pasižymi organinės medžiagos – gamtinės dujos, nafta, akmens anglis, degieji skalūnai, durpės mediena.

Pagal agregatinį būvį kuras skirstomas į kietąjį (akmens anglys, durpės, mediena), skystąjį (nafta ir jos produktai), dujinį (gamtinės ir kitokios dujos), pagal kilmę – į gamtinį, dirbtinį ir sintetinį. Skystasis kuras pagal paskirtį būna otto variklių (aviacinis ir automobilių benzinas), dyzelinis (naudojamas vidaus degimo dyzeliniams varikliams), reaktyvinis (reaktyviniams lėktuvų varikliams, turbininis (aviaciniams ir kitiems dujų turbininiams varikliams), krosninis (buities ir kitiems reikalams), katilininis (mazutas – naudojamas laivyne, šiluminėse stotyse ir elektrinėse).

Kuras yra sudėtinga medžiaga, kurios cheminę sudėtį sunku nusakyti. Todėl, tiriant kuro savybes, dažniausiai nustatoma jo elementinė sudėtis. Kurią sudarantys elementai skirstomi į degiuosius ir nedegiuosius. Degieji elementai yra anglis C, vandenilis H ir siera S, nedegioji – azotas N, deguonis O, pelenai A ir drėgmė W.

Anglies dalis degiojoje masėje yra pati didžiausia. Kito komponento – vandenilio – būna mažiau, tačiau degdamas jis išskiria apie 4 kartus daugiau šilumos negu anglis. Siera, nors degdama ir išskiria šiek tiek šilumos, bet jos degimo produktai SO2 ir SO3 koroduoja metalines detales bei kenkia aplinkai. Pelenai ir drėgmė taip pat nėra pageidaujamos priemaišos. Pelenai sumažina kuro šilumingumą ir didiną variklio išdilimą. Drėgmei išgarinti sunaudojama dalis šilumos, be to, vanduo koroduoja metalus, šaldamas virsta ledu ir sutrikdo degalų tiekimą vamzdeliais.

Kietojo arba skystojo kuro K sudėtis paprastai nurodoma masės procentais:

Kuras, naudojamas papildomai neapdorotas, vadinamas natūraliu. Išgarinus iš jo drėgmę, gaunamas sausasis kuras. Pašalinus dar ir pelenus, lieka degusis kuras. Ši kuro dalis, nors ir vadinama degiąją, bet ji dega tik iš dalies, nes azotas ir deguonis nedega. Azotas išsiskiria su dūmais, o deguonis dalyvauja degimo reakcijoje, oksiduodamas degiuosius elementus. Kai iš kuro pašalinama ir siera, lieka tik jo organinė masė.

  • Mechanika Referatas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1889 žodžiai)
  • Kazys
  • Kuro rūšys - savybės - degimas
    10 - 9 balsai (-ų)
Kuro rūšys - savybės - degimas. (2016 m. Kovo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuro-rusys-savybes-degimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 01:35
×