Kuršiai skaidrės


Kuršiai. Kuršiai – vienintelė Lietuvos teritorijoje gyvenusi gentis. Minimos 5 kuršių žemės. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose kuršiai paminėti. Lietuvos teritorijoje vikingai, atrodo, neįkūrė ilgesnį laiką egzistavusių kolonijų. Kuršių, kaip ir kitų genčių, gyventa teritorija atsekama pagal laidojimo paminklus. Kuršiai galėjo sau leisti turėti ir brangesnių ginklų. Kuršiai buvo jūrininkų gentis. Nesudarę valstybės kuršiai buvo priversti pripažinti Kalavijuočių.

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose kuršiai paminėti IX a. Brėmeno miesto Vokietijoje vyskupas Rimbertas kronikoje “Šventojo Anskaro gyvenimas” aprašo švedų žygius į Kuršą. Čia minimas Apuolės (dab. Skuodo rajonas) pilies užpuolimas. Apuolė yra pirmoji rašytiniuose šaltiniuose paminėta Lietuvos vietovė. Lietuvos teritorijoje vikingai, atrodo, neįkūrė ilgesnį laiką egzistavusių kolonijų, tačiau Latvijos teritorijoje, Gruobinėje, rastas vikingų kapinynas. Tai liudija kurį laiką čia egzistavus jų gyvenvietę.

Kuršių, kaip ir kitų genčių, gyventa teritorija atsekama pagal laidojimo paminklus. Savo mirusiuosius kuršiai laidojo plokštiniuiose kapinynuose. Ilgainiui (nuo VIII a.) čia įsigalėjo mirusiųjų laidojimo paprotys, galutinai įsitvirtinęs tik XI-XII a. Kurį laiką net sudegintam mirusiajam kapo duobė buvo paruošiama taip, lyg būtų laidojami nedeginti palaikai. Buvo iškasama pailga duobė, o įkapės išdėliojamos ta pačia tvarka, kaip ir nesudegintam mirusiajam. Kuršiai kartu su kariais nelaidojo žirgų, tačiau įdėdavo į vyro kapą ir žirgui skirtas įkapes - -žąlsus, pentinus, kamanas, balnakilpes.

Kuršiai buvo jūrininkų gentis. Deja, žinių apie baltų laivybą išliko labai mažai.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1124 KB
  • 2013 m.
  • 8 puslapiai (512 žodžiai)
  • Tomelll2
  • Kuršiai skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Kuršiai skaidrės. (2013 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/kursiai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:10
×