Kūrybiškumo raida


Kūrybiškumo raida. Kūrybiškumo raidos aktualijos. Mokslininkų požiūriai. Kritiniai kūrybiškumo raidos momentai. A. Petrulytės tyrimų rezultatai. Apibendrinant, stebimas neigiamas vaidmuo tradicinio ugdymo stereotipų. Kūrybiškumo ugdymas šeimoje ir mokykloje. Rekomendacijos tėvams ir pedagogams. Rekomendacijos. Rekomendacijos ugdant vaiko kūrybiškumą daile. Bibliografija.


Palankiausias amžiaus tarpsnis kūrybingumui reikštis yra vaikystė, ypač tretieji - penktieji metai. Tačiau labiausiai produktyvus kūrybinės veiklos galutinio rezultato, produkto požiūriu yra suaugusiųjų amžius. Didelis vaidmuo čia tenka patirčiai bei veiklos pobūdžiui.

Pasak J. Piaget (1930), dvejų - šešerių metų vaikai (priešoperacinė pažintinės raidos stadija) pasižymi lakia vaizduote. N. Rogers (1990): visi vaikai iš prigimties yra smalsūs ir kūrybingi, jie eksperimentuoja, tyrinėja, žaidžia su įvairiomis medžiagomis, daiktais. Kūrybiškumo pradžia ( Gardner, 1993; Sternberg, 1993 ir kt. ) siejama su anksti pasireiškiančiu spontanišku vaiko elgesiu r manipuliavimu su savo kūnu ir daiktais.

Žaisdamas vaikas lavina vaizduotę. Sutapatindamas save su kokiu nors daiktu, vaikas įgyvendina savo siekius ir svajones. Trejų metų vaikui mintyse gimsta žaidimo sumanymas. Sumanymo atsiradimas ženklina kūrybinės vaizduotės vystymasį. Pasak A. Valono (1972), kūrybingumo pagrindas – ekspresiniai vaiko žaidimai, o suaugusiųjų dalyvavimas juose plėtoja kūrybiškumą.

L. Nebrzydovskis (1990) nurodė 16 veiksnių, nuo kurių priklauso kūrybinė veikla: lavinimo būdų; tėvų pavyzdžio; situacijų, reikalaujančių savarankiškai apsispręsti; vaiko įtraukimo į diskusijas; natūralios aplinkos stebėjimo; galimybės patirti sėkmę ir kt. Tėvai ne visada teikia pirmenybę vaiko intelektinei veiklai ir kūrybingumo ugdymui. Tyrinėtojų nuomone ( Kawenski, 1991; Weisberg, 1993 ir kt.), tėvai, kurie labai rūpinasi savo vaikų sėkme, nori apsaugoti juos nuo frustracijų, slopina vaikų kūrybiškumą , jiems būdingas direktyvus auklėjimas.

  • MS PowerPoint 164 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (1149 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rokas
  • Kūrybiškumo raida
    10 - 4 balsai (-ų)
Kūrybiškumo raida. (2016 m. Birželio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/kurybiskumo-raida.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 15:00
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo