Kūrybiškumo skatinimo metodai referatas


Įvadas. Kas yra kūrybiškumas bei koks yra kūrybiškas žmogus? Kaip ugdyti kūrybiškumą? Kūrybiškumo skatinimo metodai. „Šešių galvojančių skrybėlių“ kūrybiškumo ugdymo metodas. „Minčių audros“ metodas. Kūrybingumo ugdymo uždaviniai ir strategijos turi būti parenkamos atsižvelgiant į mokinių amžių. Kaip skatinti kūrybiškumą mokyklose? Ar nuo mokytojo ugdymo metodikos priklauso vaiko kūrybiškumas suaugus? Kokiais poelgiais tėvai ar mokytojai norėdami paskatinti vaiko kūrybiškumą jį dar labiau smukdo? Išvados. Literatūros sąrašas.


Kūrybiškumo sąvoka žinoma jau nuo Graikijos laikų. Tuo metu ji buvo traktuojama kaip meninė veikla. Šiandieniniame pasaulyje, vykstant globalizacijai ir ekonominiams pokyčiams, atsirado nauja kūrybiškumo samprata. Kūrybiškumo svarba ir galia didėja, nes spartus ekonomikos procesas reikalauja iš naujo įvertinti savo veiklą, prisitaikyti prie didelės konkurencingos aplinkos, ieškoti naujų būdų. Kūrybiškumas įgalina ieškoti naujų, originalių, nešabloniškų sprendimų, nesinaudoti įprastomis sprendimų klišėmis. Todėl norint turėti kitokį mąstymą bei požiūrį, reikia jau nuo mažens ugdyti savo kūrybiškumą.

Lietuvos švietimo kontekste kūrybiškumo sąvoka yra gana nauja, todėl šiuo metu negalime pasigirti gausa mokslinių tyrimų bei pranešimų. Kūrybiškumo tema psichologiniu aspektu nagrinėja J. Almonaitė, D Grakauskaitė-Karockaitė, ugdymo tema – A. Petrulytė. Pavienių mokslinių straipsnių šia tema galime aptikti nemažai. Referate remiamasi užsienio autorių literatūros analizėmis. Jos byloja kūrybiškumo naujumą, nes trūksta kūrybiškumo sampratos vieningumo ir sistemingumo. Pastebima, kad autoritetą kūrybiškumo moksliniams tyrinėjimams turi mokslininkai – T. M. Amibile ir R. Floridos moksliniai darbai.

Tyrimų objektas: kūrybiškumo ugdymas švietimo įstaigose.

Tyrimo tikslas: ištirti ugdymo įstaigų kūrybiškumą ir pasiūlyti tyrimo metu iškilusių problemų įveikimo programą bei pateikti siūlymus, tinkančius pritaikymui mokyklose.

2. Nustatyti kūrybiškumo ugdymo problemas švietimo organizacijose bei šeimose.

3. Pateikti kūrybiškumo ugdymo gerinimo metodus švietimo organizacijoms, bei fiziniams asmenims.

Tyrimų metodai: analizavimas lietuvių bei užsienio autorių straipsnius. Supratimas neigiamų veiksnių esančių švietimo įstaigose problemų, bei jų sprendimas.

Smalsus, aktyvus aplinkos tyrinėjimas, klausimų kėlimas, gilesnių idėjų ieškojimas, noras žinoti daugiau bei išsamiau.

,,Šešių galvojančių skrybėlių“ metodas simbolizuoja šešis mąstymo būdus (žr. lentelę žemiau). Sprendžiant problemas, kiekviena skrybėlė simbolizuoja mąstymo metodą. Šis metodas įgyvendinamas žmonių grupėje, kurie ieško novatoriškų sprendimų.

A.Osborn sukūrė keturias pagrindines ,,Minčių audros taisykles“:

Paauglystėje mokomasi tikslingos kūrybinės veiklos pagrindų – technikų, simbolių, žinių sistemų. Tai metas, kai pasirengiama pereiti nuo kūrybos kaip žaidimo prie kūrybos kaip darbo, kurio rezultatas turi būti užbaigtas ir tinkamas pristatyti kitiems.

Jaunystėje jau įgyta pakankamai įvairių sričių žinių ir jų taikymo gebėjimų, kad būtų galima pradėti sąmoningai laužyti konvencijas ir jungti skirtingų sričių technikas, simbolius, informaciją sprendžiant kūrybinius uždavinius. Šiame laikotarpyje labai svarbūs vadovai, kurie ne tik padrąsina, bet ir neformaliai moko profesinės etikos ir darbo metodikos.

Kūrybiniais gebėjimais žmogus pasižymi visą gyvenimą, tačiau kūrybingumo raida nėra tolygi – manoma, kad kūrybiniai gebėjimai didėja maždaug iki keturiasdešimties metų, o vėliau pradeda menkti. Be to, esama palankesnių ir ne tokių palankių kūrybai amžiaus tarpsnių – palankiausi yra kaitos ir kritinio amžiaus laikotarpiai (žr. lentelę apačioje).

Lietuvoje prarastas kūrybingumui gali būti ir 18–20 metų amžiaus tarpsnis, nes tuo metu rengiamasi brandos egzaminams ir vengiama gaišti laiką kūrybai, o paskui pradedamos studijos naujoje mokykloje.

Grupinis darbas, projektai. Grupinės užduotys turėtų apimti keletą svarbių etapų. Idėjų generavimas – ugdant vaikus tolerantiškai priimti įvairias mintis, kurti daug idėjų ir vėliau atrinkti įdomiausias, išskirtines. Darbų planavimas – paskirstyti atsakomybes pagal vaikų pasirinkimą, sukurti vykdymo planą, aptarti, kur ir kaip bus ieškoma informacija. Galiausiai aptarimas, įžvalgų ir tolimesnių klausimų formulavimas.

  • Microsoft Word 92 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3065 žodžiai)
  • Universitetas
  • Augustė
  • Kūrybiškumo skatinimo metodai referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Kūrybiškumo skatinimo metodai referatas. (2016 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/kurybiskumo-skatinimo-metodai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 23:17
×