Kutūros paveldo samprata, istorinė raida, vertybinės orientacijos


Įvadas. Kutūros paveldo samprata, istorinė raida, vertybinės orientacijos. Išvados. Literatūra.

Atitrūkstant nuo šiuolaikinės globalizacijos procesų, technologinės pažangos, vis dažniau yra ieškoma tikrųjų savo kultūros vertybių. Kultūros paveldas − moksliniu požiūriu pripažintos etninės, istorinės, kultūrinės vertybės, iš kartos į kartą perduotos. Šiuo metu tampa vis aktualesnė tendencija išsaugoti kas išliko bei atkurti tai, kas sunaikinta, vis dėlto pastebima, kad taip pat yra ir naikinama tai, ko nesinori prisiminti. Išsaugotos kultūrinės vertybės suteikia kraštui savitumo, žavi ir pakylėja, keičia požiūrį bei įkvepia kūrybai, tiesiog tai neįkainojamos vertybės, kurios skatina žmogų pokyčiams gerąja prasme. Tačiau esmė būtų tame, kad istorijos, kad ir kokia ji bebūtų, negalima nei teisinti, nei teisti, viskas kas buvo turi išliekamąją vertę, nebūna istorijos be gilios prasmės. Praeitis palieka vienokius ar kitokius pėdsakus, kuriais naujoji karta žengia toliau. Kraštovaizdis su savo praeities dvasia, gamtos stichija taip pat skatina žmogų tobulėti dvasinio sąmoningumo, savęs pažinimo link. Kultūrinis kraštovaizdis jau yra pripažintas kaip Pasaulio paveldas ir skelbiamas kaip visų tautų paveldas, kurį privalu saugoti. Nusistovėjusi kultūrų įvairovė (kalba, papročiai, apeigos ir šventiniai renginiai) taipogi pripažinta, kaip nematerialus, žmonijos kultūros paveldas. Šiame darbe bus bandoma aptarti kultūros paveldo reikšmingumą Lietuvos kultūros kontekste, kas yra neatsiejama ir nuo socialinės visuomeninės raidos.

Darbo tikslas − moksliniuose šaltiniuose apžvelgti kultūros paveldo sampratą, atskleidžiant istorinę raidą bei šių dienų vertinimą.

Darbo metodai: mokslinės literatūros šaltinių analizė atliekama aprašomuoju bei vertinamuoju aspektu, remiantis mokslo žurnalų, straipsnių mokslinėmis publikacijomis.

Nuo seno kiekviena tauta domėjosi savo praeitimi, išsaugojo ir perdavė iš kartos į kartą protėvių sukurtas tradicijas, vertybes, religines, idealogines, nors niekas to neįpareigojo. Tokiu būdu natūraliai per šimtmečius klostėsi kutūros paveldo samprata. Emocinės priežastys žmones verčia žvelgti į savo esmę, matyti kas tu esi, iš kur esi, ir kodėl esi.

  • Filosofija Esė
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1798 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aida
  • Kutūros paveldo samprata, istorinė raida, vertybinės orientacijos
    10 - 7 balsai (-ų)
Kutūros paveldo samprata, istorinė raida, vertybinės orientacijos. (2015 m. Rugpjūčio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuturos-paveldo-samprata-istorine-raida-vertybines-orientacijos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 03:35
×