Kvėpavimo sistemos kineziologija referatas


Kvėpavimo sistema. Bendrybės. Kvėpavimo kineziologija. Krūtinės ląsta. Krūtinės ląstos judesiai. Išorinis kvėpavimas. Įkvėpimo mechanizmas. Iškvėpimo mechanizmas. Kvėpavimo rūšys. Literatūros sąrašas.


Kvėpavimas yra gyvybinės energijos tėkmė organizme. Jis žmogui yra gyvybiškai būtinas. Pirmasis oro gurkšnis reiškia gimimą, o paskutinis atodūsis byloja kad gyvybinė energija apleido fizinį kūną. 

Darbo tikslas:

Darbo uždaviniai:

naudojantis įvairiais literatūros šaltiniais sukaupti informaciją apie kvėpavimo sistemas;

sukauptos informacijos analizė, sisteminimas ir apibendrinimas.

Organizmo audinių ląstelėse vykstantiems metaboliniams procesams reikia deguonies, iš jų reikia pašalinti ten atsiradusį CO2. Šiuos veiksmus atlieka kvėpavimo organų sistema (R.Stropus, 2005).

Kvėpavimo organų sistemą palaiko reikiamą dujų apykaitą organuose. Ji taip pat atlieka uoslės, garso susidarymo ir kitas funkcijas (O.V. Anusevičienė, 2009)

Audinių kvėpavimas (jis nagrinėjamas biochemijoje (A.Stasiulis, 2004)

Kvėpavimo organus sudaro kvėpavimo takai, plaučiai ir krūtinplėvė. Kvėpavimo takai, kuriais oras teka į plaučius ir išteka iš jų, skirstomi į viršutinius (nosies prieangis, nosies ertmė ir ryklė) ir apatinius (gerklos, gerklė ir bronchai). Kvėpavimo takai turi kaulinius ar kremzlinius griaučius, todėl jų spindis visada atviras. Su kvėpavimo organų sistemos vieta ir veiksmais susiję uoslės ir balso aparato organai. Plaučiuose vyksta išorinis kvėpavimas. Krūtinplėvė kartu su kvėpavimo raumenimis sudaro svarbią kvėpavimo mechanizmo judėjimo grandį (R.Stropus, 2005).

Per kvėpavimo takus atmosferos oras susisiekia su plaučių kvėpuojamąją dalimi (keke, arba acinusu). Atmosferos oro temperatūra, drėgmė, užterštumas nuolat kinta, o į plaučius turi patekti apvalytas, sudrėkintas, sušildytas oras. Jam pritaikyta kvėpavimo takų sienos sandara. Kvėpavimo takų sieną sudaro gleivinė, pogleivinis sluoksnis, raumeninis sluoksnis bei kremzliniai dariniai ir adbenticija (O.V. Anusevičienė, 2009).

Gleivinės epitelis yra vienasluoksnis daugiaeilis su virpančiais plaukeliais. Epitelio tauriosios ląstelės bei gleivinės ir pogleivinio sluoksnio liaukos išskiria gleives. Jos ant epitelio paviršiaus sudaro gleivėtą plokštelę. Ant šios plokštelės nusėda įkvėpto oro priemaišos, kurios vėliau iškosimos. Tai vyksta dėl virpamųjų epitelinių ląstelių, tačiau nuo dažnų gleivinės uždegiminių procesų epitelis gali šių savybių netekti (O.V. Anusevičienė, 2009).

Kvėpavimo takų sienoje yra kaulinio ir kremzlinio audinio dariniai, kuri neleidžia sienai subliūkšti, todėl oras jais gali kvėpavimo metu laisvai tekėti. Nosies ertmės siena yra kaulinė, gerklų – kremzlinė, o gerklėje ir pagrindiniuose bronchuose yra kremzliniai pusžiedžiai. Šakojantis bronchams ir smulkėjant jų spindžiui, kinta sienos sandara. Kremzliniai dariniai smulkėja pavirsdami kremzlinėmis plokštelėmis, o vėliau kremzlinėmis salelėmis. Gleivinės epitelio plokštelės aukštis žemėja – daugiaeilis virsta vienaeiliu, nyksta tauriosios ląstelės, gaminusios gleives (O.V. Anusevičienė, 2009).

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2320 žodžiai)
  • Universitetas
  • Valery
  • Kvėpavimo sistemos kineziologija referatas
    10 - 9 balsai (-ų)
Kvėpavimo sistemos kineziologija referatas. (2016 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/kvepavimo-sistemos-kineziologija-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:55
×