Labiausiai paplitusios elgesio ir etiketo taisyklės


Įvadas. Literatūros apžvalga. Pagrindinės elgesio taisyklės. Labiausiai paplitę etiketo taisyklės. Rankos paspaudimas. Dovanų priėmimas. Vizitinės kortelės. Vizitinių kortelių dydis, spalva ir informacija. Svečių susodinimas. Elgesys prie stalo. Interviu. Interviu analizė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pasirinkau savarankiško darbo temą: „Labiausiai paplitusios elgesio ir etiketo taisyklės”. Pasirinkau šią temą iš pateikto sąrašo todėl, nes man ji atrodė lengva, o žinios kurias, rasiu literatūroje man bus naudingos ateityje ir galėsiu jas lengvai pritaikyti savo kasdienybėje ir darbe. Išsikėliau sau šiuos tikslus ir uždavinius, parengiant šį savarankišką darbą:

Rasti dviejų skirtingų autorių literatūros šia tema.

Palyginti rastą medžiagą.

Rinkdamas medžiagą susidūriau su šiomis problemomis, jog literatūros, kurios man reikia, knygų bibliotekoje yra dažniausiai po vieną ir namo parsinešti galima tik nakčiai. Kadangi man iki kolegijos yra maždaug 100 kilometrų ir kiekvieną dieną atvykti pasiimti kitų naujų knygų sudėtinga, teko reikiamą literatūrą kopijuoti. Kita iškilusi problema buvo mano pasirinktų pažįstamų, interviu pokalbiui, neiškalbingumas. Teko bemaž visiems pašnekovams užduoti papildomai klausimų, prie pagrindinio klausimo, kad atsakymai būtų labiau informatyvūs.

Visą reikiamą medžiagą radau J. Orliko ir E. Križano knygoje „Kaip elgtis. Apie mandagumą” ir Armino Lydekos „Protokolo pagrindai. Kiekvienam, siekiančiam...”. Kadangi iš rusų kalbos versta knyga „Kaip elgtis” parašyta 1969-aisiais metais, joje esanti informaciją šiek tiek skirsis, tačiau manau tai normalu, juk etiketas ir elgesio taisyklės keičiasi ir adaptuojasi prie visuomenės poreikių. Knygoje „Kaip elgtis apžvelgiamos šios pagrindinės elgesio taisyklės:

Taktas – tai jausmas, įteigiantis žmogui, kas tam tikromis aplinkybėmis dera ir kas nedera, ką galima pasakyti arba padaryti ir ko ne. Jis parodo asmens kultūrą, jautrumą, mokėjimą elgtis su kitais, kad neįžeidus, nesunervinus ir neužgavus. Taktiškoj elgsenoj itin svarbią poziciją užima kuklumas. Kuklus žmogus nereklamuoja savų privalumų ir nuopelnų, nesigiria savo išsilavinimu, pasiekimais ar talentais. Atstumiančiai nuteikia tie žmonės, kurie giriasi savo turtais, protėviais, pažintimi su įtakingais žmonėmis. Žinoma, tiesiog „išmokti” takto neįmanoma – jis įgyjamas, priklausomai nuo aplinkos, auklėjimo ir žmogaus charakterio. Tačiau išsiugdyti jį galima.

Taktas aiškiai pasireiškia kalbos manieroje. Dažnai pakanka vienos pokalbio temos, jog suprastum, apie žmogaus netaktiškumą. Taktiškas žmogus gyvai domisi viskuo, apie ką kalba kiti, pats kalba laisvai, nesivargindamas, ieškoti temos, galinčios sudominti kitus pašnekovus. Netaktiška, jei žmogus atsisako pokalbio kokia nors tema, nepaaiškinęs kodėl, arba pareiškęs jog nesuprantąs apie ką eina kalba. Būtina vengti pokalbių, kurie galėtų sukelti pašnekovams sunkius prisiminimus arba nemaloniai užgauti juos; netinka pasakoti apie ligas, nutikimus prie ligonių, draugijoje švaistytis netinkamais sąmojais ir šaipytis iš susirinkusiųjų, o juo labiau apkalbėti nesančiuosius... Kiekvienas žmogus turi savų interesų ir pomėgių. Nepriekaištaukite už tai, kas jums atrodo niekai, kitą gali smarkiai užgauti, tai gali būti nedovanotina klaida.

Viešose vietose, autobuse, tramvajuje arba traukinyje kalbėti apie konfidencialius, intymius ar netgi visiškai slaptus reikalus griežtai draudžiama. Venkite šmeižti kitus, tyliai šnibždėti kažką kaimynui į ausį – kitiems gali kilti nemaloni mintis, jūs kalbate kaip tik apie juos. Tačiau netaktiška ir tai, jei į viešąjį transportą įlipama triukšmingai ir bagažas užima daug vietos, reikia nepamiršti, jog ir be tavęs yra daugiau žmonių.

Būkite punktualūs visada! Nepunktualumas dėl aplaidumo, o juo labiau sąmoningas – įžeidžia kitus. Peiktinas vėlavimas į teatrą, kiną, koncertą, susirinkimą, nors yra manančių, jog šis blogas įprotis daro juos įdomesniais. Yra ir tokių, kurie įsitikinę, kad juos labiau įvertins, jei jie privers kitus laukti.

Žmogus turi jausti mandagumo ir nuoširdumo saiką. Perdėtas meilumas yra grasus, tolygus pataikavimui ir įkyrumui. Nedera būti ir per daug smalsiam. Labai nemalonu jausti į save nukreiptus tiriamus žvilgsnius, ypač jei jie lydimi gestais ir šnabždesiu.

Gero elgesio pagrindas tai pat yra sugebėjimas susivaldyti. Pavyzdžiui, negalima pakilti iš už bendro stalo ir demonstratyviai rodyti, kad šalia tavęs pasitaikė žmogus, kuriam nejaučiate simpatijos. Jei jus užkalbins jums nesimpatingas žmogus, neturite tiesės jį ignoruoti – jūsų atsakymai gali būti trumpi ir santūrūs, bet mandagūs.

Kad ir kokios būtų gražios elgesio manieros, labai svarbu teisinga kūno laikysena. Visada ir visur būtina kontroliuoti savo judesius – ar stovite ar einate, ar sėdite. Nedera vaikščioti paniurusiam arba gilai susimąsčiusiam. Nerodykite žmonėms savo blogos nuotaikos, būkite visada malonūs. Nuoširdumas tinka visiems. Nevartykite akių, nevaidykite šventeivos, neraukite kaktos, nesukinėkite galvos, neraukykite nosies ir visiškai nedarykite jokių grimasų, nes atrodysite juokingai. Nedera garsiai juoktis, besijuokiant nereikia užsidengti veido rankomis, tai nepadės nukreipti dėmesio nuo savęs.

  • Microsoft Word 49 KB
  • 2015 m.
  • 24 puslapiai (6466 žodžiai)
  • Gintaras
  • Labiausiai paplitusios elgesio ir etiketo taisyklės
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Labiausiai paplitusios elgesio ir etiketo taisyklės. (2015 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/labiausiai-paplitusios-elgesio-ir-etiketo-taisykles.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 18:24
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo