Laboratoriniai: rūgščių ir šarmų poveikis indikatoriams, oksalatų tirpumo nustatymas, metalo hidroksido kiekio nustatymas titrimetriniu būdu


Laboratorinių darbų ataskaita. Indikatoriai. Rūgščių ir šarmų poveikis indikatoriams. Darbo reagentai ir įranga. Darbo eiga rūgščių ir šarmų poveikis indikatoriams. Medž. Kiekis , ml Šarmo kiekis , ml. Indikatorių poveikis druskų tirpalams ir hidrolizė. Nuo kiekvieno indikatoriaus spalva buvo skirtinga , ir taip pat spalva priklausė kokioje terpėje buvo. Jei pH 7 rūgšti Jei pH 7 neutrali Jei pH 7 šarminė. Oksalatų tirpumo nustatymas teorinė dalis. Oksalo tirpumas yra. Metalo hidroksido kiekio nustatymas titrimetriniu būdu teorinė dalis. Gavome metalo hidroksido kiekį 63g Cu CH. Oksalo rūgšties gryninimas kristalizacija teorinė dalis. Kristalai atrodo kaip šerkšnas , smulkūs , nes tirpalą atšaldome iš karto. Kristalų dydis priklauso nuo atšaldymo laiko. Ekstrahavimas. Kofeino išskyrimas iš arbatžolių. Arbatoje yra 523g kofeino.


Populiarūs yra universalūs indikatoriaus popierėliai (popierinės juostelės), kurie priklausomai nuo tirpalo pH, keičia spalvą. Jie gali būti tiesiogiai merkiami į tirpalą arba tirpalas ant jų lašinamas. Gauta spalva lyginama su skale ir nustatomas rūgštingumas/ šarmingumas.

„pH“ reikšmė kinta nuo 0 iki 14. Kai pH<7 tirpalas priskiriamas rūgštiniams, kai pH=7 – neutraliems tirpalams ir kai pH>7 – šarminiams tirpalams. Formulė, pagal kurią apskaičiuojamas pH:

Didėjant temperatūrai, pH šiek tiek sumažėja, dėl padidėjusios vandens disociacijos.

pH nustatyti naudojami lakmuso popierėliai, o matuojama prietaisais, vadinamais pH metrais. Tai pH matavimo prietaisai, skirti nustatyti skysčių, pusiau kietų medžiagų, dirvožemio ir kt. rūgštingumą ar šarmingumą. pH matuokliai gali būti kišeniniai, nešiojamieji, stacionarūs.

Darbo reagentai ir įranga: tirpalai: H2SO4, HCl, NaOH, KOH, Na2CO3, Na2SO3, AlCl3, NaCl, CuSO4, FeCl3, NaNO3. Lakmuso popierėliai, fenolftaleino ir metiloranžinio indikatorių tirpalai. Įranga: kūginės kolbos, stiklinaitės, stiklinės lazdelės.

Į tris stiklines įpilti po 10 ml distiliuoto vandens (naudoti pipetes), įlašinti po kelis lašus fenolftaleino tirpalo. Pasižymėti spalvą. Į vieną stiklinę lašinti rūgšties, o į kitą – šarmą, kol pasikeis tirpalo su indikatoriumi spalva. Stebėti kaip keičiasi indikatoriaus spalva rūgštyse ir šarmuose. Pasižymėti spalvą. Po to į stiklinę, kur buvo piltas šarmas, įpilti 5 ml rūgšties, o į stiklinę, kur buvo rūgštis, įpilti 5 ml šarmo. Stebėti spalvos pasikeitimą. Tuos pačius bandymus pakartoti su skirtingais indikatoriais.

Į dvi stiklines įpilti po 30 ml distiliuoto vandens (naudoti pipetes). Į vieną stiklinę įpilti 1 ml rūgšties ir patikrinti gauto tirpalo rūgštingumą užlašinus tirpalo ant lakmuso popierėlio. Pasižymėti pH. Tuomet pilti dar 5 ml rūgšties ir vėl nustatyti rūgštingumą. Taip kartoti, kol rūgšties kiekis bus 25 ml arba bus pasiektas didžiausias rūgštingumas (mažiausias pH).

Į antrą stiklinę tokiu pačiu principu po 5 ml pilti šarmo tirpalą ir stebėti kaip/ar kinta šarmingumas.

Į stiklinę įpilti 30 ml distiliuoto vandens ir 20 ml rūgšties. Stebėkite, kaip/ar keičiasi pH kaskart įpilant po 5 ml šarmo tirpalo. Rūgštingumą tikrinkite lakmuso popierėliais lašindami tirpalus su stikline lazdele.

Į mėgintuvėlį įpilti vario sulfato, po to – natrio šarmo perteklių. Stebėkite, kaip susidaro melsvos spalvos amorfinės nuosėdos. Mėgintuvėlį, truputį pakaitinkite ir stebėkite, kaip nuosėdos pajuoduoja.

Pakartokite bandymą, į vario sulfato tirpalą įlašindami labai mažą kiekį natrio šarmo. Mėgintuvėlį pakaitinkite. Kokia nuosėdų spalva? Susidarė mėlynos, o po to juodos nuosėdos

Nuo kiekvieno indikatoriaus spalva buvo skirtinga, ir taip pat spalva priklausė kokioje terpėje buvo.

Teorinė dalis. Tirpumu vadinama medžiagos savybė ištirpti tam tikrame tirpiklyje. Tirpumas dažniausiai reiškiamas medžiagos kiekiu gramais, kuris gali ištirpti 100 g tirpiklio (g/100 g). Jei tirpiklis yra vanduo, tirpumą galima žymėti g/100 cm3. Visai netirpių medžiagų nėra.

Chloridai, bromidai ir jodidai (tačiau jų junginiai su Pb2+, Ag+, Hg22+ yra netirpūs);

  • Microsoft Word 69 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3201 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dovilė
  • Laboratoriniai: rūgščių ir šarmų poveikis indikatoriams, oksalatų tirpumo nustatymas, metalo hidroksido kiekio nustatymas titrimetriniu būdu
    10 - 3 balsai (-ų)
Laboratoriniai: rūgščių ir šarmų poveikis indikatoriams, oksalatų tirpumo nustatymas, metalo hidroksido kiekio nustatymas titrimetriniu būdu. (2018 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/laboratoriniai-rugsciu-ir-sarmu-poveikis-indikatoriams-oksalatu-tirpumo-nustatymas-metalo-hidroksido-kiekio-nustatymas-titrimetriniu-budu.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 01 d. 08:05
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo