Laiko suvokimas


Psichologijos referatas. Įvadas. Suvokimai. Bendrasis apibūdinimas. Jutimo ir suvokimo apibūdinimas. Suvokimo ypatumai. Suvokimų rūšys. Erdvės suvokimas. Laiko suvokimas. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Psichikos reiškinių atsiradimas ir tobulėjimas gyvūnijos evoliucijoje sudaro žmogaus psichikos priešistorę. Žmogaus psichika yra ilgo hominizacijos proceso išvada ir labai skiriasi nuo gyvūnų psichikos. Žmogaus kilmės istorija nėra visai aiški, tačiau iškasenos rodo, kad žemėje ji prasidėjo prieš 2 - 3 milijonus metų. Iki šių dienų kito žmogaus kūno stuktūra, didėjo smegenys, tobulėjo psichikos reiškiniai.

Gyvūnų psichikos reiškinių tobulėjimą nulėmė būtinybė prisitaikyti prie kintančios gamtinės aplinkos, o žmogaus psichiką evoliucionuoti progresyvia kryptimi vertė ir bendras grupinis gyvenimas. Grupėse iškilo būtinybė pasiskirstyti vaidmenimis, prognozuoti ateitį, bendrauti darbo ir kitose veiklos rūšyse, perimti grupės patirtį. Laipsniškai mažėjant zoologiniam individualizmui, kartu augo žmonių savitarpio supratimas, mažėjo konkurencija, pradėti vertinti ir fiziškai silpnesni, bet turintys didesnę patirtį individai. Apsirūpinant maistu ir kitomis būtiniausiomis gyvybei palaikant gėrybėmis, imta domėtis kultūrinėmis problemomis (mitais, religijomis, menu ir kt.). Tai labai paskatino išsamesnio tikrovės ir paties žmogaus pažinimo siekimus, kuriems realizuoti reikėjo tobulesnių pažinimo ir paties žmogaus savireguliacijos sugebėjimų.

Žmogus pažįsta aplinką ne kaip pojūčių chaosą, o kaip apibrėžtų visuminių daiktų ir reiškinių užpildytą tikrovę. Mes matome geltoną pieštuką ant žalios knygos, o ne kažkokią pailgą dėmę žaliame fone. Tai mūsų draugo veidas, o ne rausvų, baltų ir rausvų pojučių grupė. Dažniausiai girdime ne kažkokius garsus, o miško ošimą, jūros šniokštimą, dainų melodijas it t.t. Šie pavyzdžiai iliustruojas, kaip jutimais mes pažįstame ne tik atskiras daiktų ir reiškinių savybes, bet ir tuos daiktus bei reiškinius kaip visumas.

Žmogaus jutimo organus gali paveikti išoriniai daiktai ir jų savybės, pavyzdžiui, spalva, temperatūra, kūno forma, kvapios medžiagos dalelės, oro bangos ir kt. Jutimą gali sukelti ir vidiniai dirgikliai: toksinai, tropinai, hormonai. Žmogus junta savo kūno padėtį, pozą, judėjimą. Visi kitimai aplinkoje ir pačiame organizme juntami tik tada, kai jie pakankamai intensyvūs ir gyvam organizmui reikšmingi. Tada jie sukelia juntamųjų (sensorinių) ląstelių ir jų sistemų atoveiką.

  • Psichologija Referatai
  • 2014 m.
  • Vaiva
  • 12 puslapių (2036 žodžiai)
  • Kolegija
  • Psichologijos referatai
  • Microsoft Word 22 KB
  • Laiko suvokimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Laiko suvokimas. (2014 m. Birželio 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/laiko-suvokimas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 05:51