Laikotarpio po krizės vertinimas Graikija


Įvadas. Teorinė dalis. Graikijos ekonominės krizės priežastys. Praktinė dalis. Graikijos kriziniu bei pokriziniu laikotarpiu rodikliai. Galimi graikijos krizės sprendimo būdai. Išvados. Literatūros sąrašas. Santrauka.

Darbo tikslas – apžvelgus šalies ekonomiką atspindinčius makroekonominius rodiklius teoriniu aspektu įvertinti Graikijos ekonomiką kriziniu bei pokriziniu laikotarpiu, bei pateikti išvadas ir ekonominės situacijos gerinimo galimybes.

Darbo objektas – Graikijos finansinė krizė.

Darbo uždaviniai:.

Išsiaiškinti kokie veiksniai iššaukė Graikijos krizę.

Išanalizuoti Graikijos makroekonomikos rodiklius kriziniu bei pokriziniu laikotarpiu.

Aptarti Graikijos krizės sprendimo būdus.

Pirmoje darbo dalyje, tai yra teorinėje dalyje, apžvelgsiu šalies ekonomiką atspindinčius makroekonomikos rodiklius. Taip pat išsiaiškinsiu kokie veiksniai iššaukė Graikijos krizę.

Antrojoje dalyje, tai yra praktinėje dalyje, išanalizuosiu Graikijos makroekonomikos rodiklius kriziniu bei pokriziniu laikotarpiu.

Darbo pabaigoje atskleisime darbo išvadas ir literatūros sąrašą.

Iki šiol plačiai kalbama apie milžiniškas Graikijos skolas, tačiau kyla klausimas, kas lėmė tokių skolų atsiradimą valstybėje, kurioje gyvena 11 mln. gyventojų. Taigi siekiant spręsti Graikijos ekonominės krizės problemą, pirmiausiai reikia nustatyti šios problemos priežastis. Šiame skyriuje keliamas klausimas: Kokios priežastys lėmė Graikijos ekonominės krizės susiformavimą ir jos mastą?

T.Marčiulaitis vertindamas Graikijos ekonominės krizės priežastis, pažymi, kad Graikijos problemos prasidėjo tuomet, kai Graikija prisijungė prie euro zonos. Autoriaus manymu, iki tol šalies tiek biudžeto, tiek einamosios sąskaitos deficitai buvo sąlyginai kontroliuojami. Remiantis T.Marčiulaičiu , Graikijai įstojus į euro zoną prasidėjo keli politiniai ir ekonominiai procesai, turėję įtakos Graikijos ekonominės krizės susiformavimui:

Trečia, finansinis neatsakingumas. Susidariusi situacija paskatino Graikijos vyriausybę elgtis finansiškai neatsakingai, remiantis tuo, jog rezervų niekada nepritrūks.

Vyriausybės išlaidų ir pajamų skirtumo augimas lėmė didėjantį biudžeto deficitą, kas turėjo įtakos augančiai valstybės skolai.

1993 metais valstybė pradėjo fiskalinės konsolidacijos procesą, kuris nulėmė, kad Graikija buvo priimta į Euro zoną 2001 m. Šiuos metus buvo vykdoma griežta fiskalinė politika, ko pasėkoje biudžeto deficitas nuo 13 proc. sumažėjo iki 3,1 proc. BVP. Griežtos fiskalinės drausmės politikos pasekmė buvo tai, jog 1995-2000 metais biudžeto pajamų santykis su BVP išaugo nuo 36.7 iki 43 proc., o išlaidų santykis su BVP beveik nekito - nuo 45,7 iki 45,3 proc. Sumažėjus biudžeto deficitui sumažėjo ir skolinimosi kaštai.

2011 metais Graikijos skola pasiekė 171 proc. BVP. Taigi Graikijoje nuo 2008, 2009 m. valstybės skola augo nekontroliuojamai. Valstybė vis daugiau skolinosi siekdama padengti biudžeto deficitą ir išmokėti senas skolas ir jų palūkanas. Nuo 2012m. valstybės skolos santykis su BVP ėmė mažėti ir pasiekė apie 160proc. BVP, Graikijos šalies finansų ministras Georgios Papaconstantinou prognozuoja, kad užsienio skola 2013 metais sieks 140 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), ir nuo 2014 metų toliau mažės.

N. Tsafos teigia, jog maždaug nuo 1980-ųjų )Graikija orientuojasi į lėšų išleidimą, o ne jų didinimą. Tai nulėmė aukštesnius skolinimosi kaštus, o tai, savo ruožtu, didino valstybės biudžeto deficitą. Valstybės obligacijų vertė nereagavo į didėjantį valstybės biudžeto deficitą, todėl Graikijai nebuvo išorinio stimulo tvarkyti fiskalinę politiką. Kai buvo sureaguota vertybinių popierių biržoje, situacija jau buvo tapusi pernelyg kritiška ir Graikija buvo priversta kreiptis oficialios pagalbos. Taigi, pateikti faktiniai duomenys atskleidžia ilgalaikę neatsakingą Graikijos fiskalinę politiką, kuri sukūrė ekonomiškai stabilios šalies viziją ir leido valstybei gyventi skolon.

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 67 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (3404 žodžiai)
  • Universitetas
  • Raminta
  • Laikotarpio po krizės vertinimas Graikija
    10 - 2 balsai (-ų)
Laikotarpio po krizės vertinimas Graikija. (2015 m. Kovo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/laikotarpio-po-krizes-vertinimas-graikija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 23:37
×