Laikysenos sutrikimų diagnozavimo būdai


Laikysenos sutrikimai. Laikysenos sutrikimu analize. Laikysenos sutrikimu priezastys referatas. Laikisenos sutrikimai referatas. Referatas apie laikysena. Laikysenos budai. Kuno laikysenos sutrikimai.

Įvadas. Laikysenos sutrikimų diagnozavimo būdai. Netaisyklingos laikysenos korekcija. Išvados. Literatūra. Kiekvienas privalome rūpintis savo sveikata. Juk ji, kaip ir gera savijauta, žvali nuotaika, daug priklauso nuo mūsų pačių. Deja, toks požiūris nėra populiarus. Savo sveikatai, ligų profilaktikai ir sveikai gyvensenai dėmesio skiriame per mažai. Taisyklinga laikysena sudaro prielaidas ne tik geram fiziniam išsivystymui, judesių atlikimui, bet ir optimaliai atskirų organų ir sistemų veiklai. Todėl taisyklingą laikyseną reikia ugdyti iš mažens, o ją saugoti – visą gyvenimą. Taisyklinga kūno laikysena – tai kiekvieno žmogaus individuali įprastinė poza, kai jis stovi, sėdi, eina. Ją apibūdina stuburo ir krūtinės ląstos forma, galvos, pečių lanko, pilvo, dubens ir kojų laikųmo būdas. Ji susijusi su įgimtomis judamojo aparato savybėmis, nervų sistemos būkle, fiziniu išsivystymu. Laikysena priklauso nuo raumenų ir raiščių būklės, tiesiamųjų ir lenkiamųjų raumenų tarpusavio jėgos santykio, dubens padėties, stuburo paslankumo ir kt. Tačiau laikysenai turi įtakos ne tik anatominiai ir fiziologiniai organizmo faktoriai, bet ir žmogaus psichika, cns būklė. Laikysena nebūna įgimta. Ji pradeda formuotis vaikystėje ir nusistovi su augimo pabaiga , nors tam tikru mastu keičiasi visą gyvenimą. Nekoreguojant laikysenos gali išsivystyti stuburo deformacijos, kurios sąlygoje gyvybiškai svarbių organizmo sistemų funkcijų nepakankamumą. Taigi manyti, kad netaisyklinga vaiko laikysena yra tik laiko klausimas , kuris išsispręs savaime yra klaidinga. Anksti diagnuozuota netaisyklinga kūno laikysena duoda didesnes galimybes pasiekti teigiamų rezultatų. Netaisyklingos laikysenos profilaktikos procese turėtų dalyvauti pediatras, chirurgas, kineziterapeutas, masažuotojas, vaiko tėveliai, mokytojai. Tik sutelkus bendras jėgas galima tikėtis ne tik veiksmingesnio netaisyklingos laikysenos koregavimo, bet ir veiksmingų profilaktikos priemonių sukūrimo ir panaudojimo.

Kiekvienas privalome rūpintis savo sveikata. Deja, toks požiūris nėra populiarus.

Laikysena nebūna įgimta.

Netaisyklingos laikysenos paplitimas. K. Saniuko ir a. Aleksejevo duomenimis , Lietuvoje 25- 30 procentų vaikų ir paauglių diagnuozuojama ydinga laikysena, o 6-8 procentai skoliozė. Statistikos duomenys rodo, kad laikysenos strikimų daugėja, jų amžius jaunėja. Nataisyklinga laikyseną įprasta laikyti ,, mokykline liga. Ji dažniausiai nustatoma 11 – 15 metų paauglems, kai yra jau pakankamai ryški. Netaisyklinga laikysena mokyklose diagnozuojama kas trečiam norint užkirsti kelią pasitaikančiai ydingai laikysenai ir stuburo iškrypimui, reikia žinoti, kokie yra ankstyvieji požymiai. Tik laiku nustačius sutrikimų simtomus , galima išvengti žmones nuo deformacijos bei suluošinimo. Yra nemažai tokių požymių, kuriuos gali ir turi žinoti visi nustatant netaisyklingą laikyseną. Pirmiausiai apžiūrint vaiką , reikia jį nurengti. Vaikas apžiūrimas šviesiamme kambaryje iš priekio, iš užpakalio, iš šono ir palenkus liemenį į priekį. Patogiausiai , jei asmuo sėdi ant kėdės, o vaikas stovi priešais jį maždaug metro atstumu. ( k. Jazbutis, 1998).

Iš pradžių įvertinama bendra laikysena, raumenyno būklė. Vaikas neturi stovėti įsitempęs, bet atsipalaidavęs, tiesiomis ( per kelius) kojomis, laisvai nuleistįprastinė vaiko galvos padėtis- normali, palinkusi į priekį, į šoną; stebomliemens šoniniai kontūrai, vadinamieji talijos langai, Tarpas tarp liemens ir laisvai nuleistos rankos. Normalioje padėtyje šitie ,, langai abiejuose pusėse visiškai simetriški. Esant net ir nedideliam stuburo iškrypimui, ,,talijos langai būna asimetriški.

Dubens padėtis – ar dubuo nepersikreipęs( tai nustatoma pagal abiejų pusių dubens skiauterių aukštį).

Kojų forma- normali, o – pavidalo, x – pavidalo,keterinių ataugų padėtį, jų nukrypimą nuo vidurinės stuburo linijos. Kiek palenkus vaiko liemenį į priekį, keletą kartų perbraukiama pirštais išilgai per išsikišusias keterines ataugas. Paraudusi nuo perbraukimo odos linija nurodys keterinių ataugų kryptį.

Abiejų menčių kampų aukštį, jų išsiskėtimo lapsnį ir nutolimą nuo stuburo vidurinės linijos. Stuburui iškrypus, viena mentė nusileidusi, o kita pakilusi aukščiau, jų kampai nevienodaio atitolę nuo vidurinės stuburo linijos. Stuburui iškrypus, viena mentė nusileidusi, o kita pakilusi aukščiau, jų kampai nevienodai atitolę nuo vidurinės linijos, išsiskėtę.

Dubens padėtį – ar vienas šonas neaukštesnis, ar talijos odos raukšlės ne asimetriškos.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2010 m.
  • 12 puslapių (2302 žodžiai)
  • Universitetas
  • Teodoras
  • Laikysenos sutrikimų diagnozavimo būdai
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Laikysenos sutrikimų diagnozavimo būdai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/laikysenos-sutrikimu-diagnozavimo-budai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 17:53
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo