Laimės ir pareigos konfliktas lietuvių literatūroje


Laimės ir pareigos konfliktas lietuvių literatūroje. J. Marcinkevičius. V. Mykolaitis Putinas. Kalbėjimo planas. Naudoti šaltiniai.


Lietuvių rašytojai dažnai kūriniuose vaizduoja veikėjų asmeninės laimės ir pareigos konfliktą. Ši tema ryškiai atsispindi prozininko Vinco Mykolaičio – Putino psichologiniame - intelektualiniame romane „Altorių šešėly“ bei dramaturgo Just. Marcinkevičiaus dramoje „Mažvydas“. Abiejų autorių darbuose vaizduojamas pagrindinis veikėjas yra pasimetęs tarp dviejų vertybių – laimės ir pareigos. Autoriai tartum pateikia skaitytojui klausimą: ar pareiga išties yra svarbesnė už asmeninę laimę?

XXa. Pirmosios pusės kūrėjas Vincas Mykolaitis – Putinas trijų dalių psichologiniame romane „Altorių šešėly“ nagrinėja kunigo Liudo Vasario vidinius išgyvenimus dėl asmeninės laimės (kūrybos) ir pareigos (kunigystės) priešpriešos. Kaip žinoma iš autoriaus biografijos, kūrybos ir kunigystės, konfliktas nebuvo svetimas ir pačiam Vincui Mykolaičiui – Putinui, tačiau romano autorius teigė, jog tai nėra biografinis romanas, nors kūrinyje galima rasti jo gyvenimo detalių. Autorius subtiliai aprašo pagrindinio veikėjo apmąstymus, nuotaikas. Iš to skaitytojai gali suprasti, kad Liudas Vasaris yra nuolankus, neryžtingas, įkvėptas didžių autoritetų Maironio ir Antano Baranausko. Šie kunigai kūrėjai tampa paskata jaunam, dar naiviam vaikinui atsisėti save kunigystei ir taip dirbti Lietuvai. Kita priežastis dėl ko jaunuolis stoja į kunigų seminariją, tai religingų tėvų noras, kad Liudas taptų kunigu ir trečia priežastis, tai pačio Vasario noras sustiprinti tikėjimą.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (831 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Laurinaityte
  • Laimės ir pareigos konfliktas lietuvių literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Laimės ir pareigos konfliktas lietuvių literatūroje. (2018 m. Gruodžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/laimes-ir-pareigos-konfliktas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 09:09
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo