Laimo liga priežastys ir gydymas


Medicinos referatas.

Įvadas. Etiologija. Infekcijos šaltinis. Perdavimo būdai. Paplitimas. Patogenezė. Klinika. Profilaktika. Išvados. Literatūra. Priedai.


Nors per pastarąjį šimtmetį su medicina susijusios mokslų sritys žymiai pažengė į priekį, tačiau išlieka opi užkrečiamų ligų problema. Ypač didelis dėmesys yra skiriamas erkių platinamoms ligoms, nes jų per paskutinįjį dešimtmetį pagausėjo 9,3 proc.; o perduodamos infekcinės ligos yra sunkiai gydomos bei galimos pasekmės visam likusiam gyvenimui.

Laimo liga, dar vadinama erkine sistemine borelioze, yra viena iš dažniausiai platinamų bakterinių ligų Europoje, taip pat gerai žinoma Šiaurės Amerikoje, Australijoje bei kai kuriose Azijos šalyse. Ją išplatina erkės, kurios yra užsikrėtusios bakterijomis borelijomis. Jos sukelia odos, širdies, nervų, sąnarių pažeidimus. Bene geriausiai šią ligą išduoda ant viso kūno pasirodančios raudonosios dėmės. Taip pat yra jaučiamas nuovargis, svaigimas, bendras negalavimas, raumenų ar sąnarių skausmai. Negydant Laimo ligos 4-8 savaites klajojančios raudonosios dėmės pradingsta savaime, tačiau borelijos nenustoja daugintis organizme, sukeldamos vis rimtesnes sveikatos problemas. Taip paprasčiausias erkės įkandimas gali sukelti sunkių organų, jų sistemų sutrikimų ar net lėtinius neurologinius sutrikimus, lydinčius likusį gyvenimą. Todėl norint išvengti šios infekcinės ligos, svarbu informuoti visuomenę apie boreliozės perdavimo būdą per erkių įsiurbimus ir apsisaugojimo priemones: vengti vietovių, kur gali būti erkių, mūvėti deramą aprangą, purkšti repelentus.

Temos aktualumas – kaip žmogaus organizmą paveikia bakterijos borelijos. Kokie ligos simptomai vargina individą ir galimi padariniai ilgai nenustatant Laimo ligos. Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo lengviau yra pagydoma, todėl kalbėsime apie diagnozavimą bei infekcijos plitimo kontrolės būdus.

Temos naujumas – per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje sergamumas borelioze padidėjo net 5 kartus. Kasmet nustatoma net virš 2000 Laimo ligos susirgimo atvejų. Todėl svarbu žinoti, kaip išvengti šių nariuotakojų platinamų ligų.

Tikslas – išanalizuoti Laimo ligą.

Boreliozės sukėlėjas yra gramneigiamos bakterijos – borelijos, kurios priklauso spirochetų (Spirochaetacaae) šeimai, borelijų genčiai. Tai ilga (10–30 µm ilgio), plona (~0,3 µm pločio), judri ir spirališkai lenkta bakterija, auganti +30-34 ◦C temperatūroje. Borelijos dauginasi gana lėtai, nes laikas tarp jų dalijimosi yra 7-20 valandų. Dėl skirtingų DNR borelijos yra skistomos į 11 rūšių. Iš jų reikia išskirti tris patogeniškas žmogaus organizmui: Boreelia burgdori sensu stricto, Borrelia garinii ir Borrelia afzelii. Borelia valaisiana , Borrelia spielmani ir Borrelia luzitaniae reikšmė dar tiriama, tačiau kliniškai jos gali būti reikšmingos ir sukelti kitas žmogaus patalogijas. Kadangi skirtingų borelijų rūšių DNR yra nevienoda, skiriasi jose esantys baltymai. Į borelijų sudėtį įeina apie 30 baltymų. Vieni iš jų yra nesaviti, panašūs į kitų spirochetų ir gramneigiamų mikrobų baltymus. Kiti - saviti borelijoms ir visoms trims patogeniškoms rūšims, pvz.: išorinės membranos proteinai (angl. outer membrane proteins) Osp: A, B, C, D, E, F. Jie turi keletą ypatumų: juos koduoja plazmidės, turi stiprias imunogenines savybes, nuo kurių priklauso borelijų organotropizmas, lemiantis klinikinius ligos požymius. Reikia pažymėti, kad OspA ir OspC baltymų sintezė priklauso nuo aplinkos sąlygų, erkės fiziologinės būklės. Nemitusios erkės kūnelyje yra baltymo OspA. Pradėjus siurbti žmogaus ar kito gyvūno kraują, pakyla erkės kūno temperatūra, nustoja gamintis baltymas OspA, tačiau prasideda baltymo OspC sintezė. Borelijoms migruojant iš erkės žarnyno į seilių liaukas ir perduodant jas kitam individui, OspC būna labai daug. Šis baltymas labai imunogeniškas. Būtent nustačius šį fenomeną ir buvo pradėtos kurti vakcinos nuo boreliozės.

  • Medicina Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Gabe
  • 17 puslapių (2769 žodžiai)
  • Medicinos referatai
  • Microsoft Word 4759 KB
  • Laimo liga priežastys ir gydymas
    10 - 6 balsai (-ų)
Laimo liga priežastys ir gydymas. (2016 m. Balandžio 28 d.). http://www.mokslobaze.lt/laimo-liga-priezastys-ir-gydymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:12