Laimo liga referatas (2)


Įvadas. Tikslas. Uždaviniai. Laimo liga. (laimo boreliozė, erkinė sisteminė boreliozė). Ligos sukelėjai. Laimo ligos (boreliozės) pagrindiniai simptomai. Gydymas. Profilaktika. Išvados. Literatūra.

Laimos liga (erkinė boreliozė) – yra Borelia rūšie spirochetų sukelta lėtinė ar recidyvuojančios eigos transmisinė gamtinė židininė infekcinė liga, pasireiškianti polisisteminiu žmogaus odos, vidaus organų bei centrinės nervų sistemos pažeidimu. Dar kitaip ši liga vadinama Laimo borelioze. Liga dažniausiai prasideda vasara maždaug 80% atvejų pirmasis klinikinis požymis yra raudona, dažnai šviesesnio centro, lėtai plintanti į pakraštį žiedo formos dėmė, ryškiais kraštais.

1975m. Steere'as įrodė ryšį tarp sąnarių pakenkimo erkės įsiurbimo ir po jo atsiradusio paraudimo. Taip autorius tai pavadino „Laimo artritu'', o vėliau ši liga imta vadinti „Laimos liga“.1982m. Burgdorferis ,Barbouras ir įrodė, kad šios ligos priežastis yra spirochetos, kurias perduoda erkės. Lietuvoje ši liga pirmą kartą diagnozuotą 1987m.

Europoje kasmet registruojama apie 60 000 Laimos ligos atvėjų. Lietuvoje sergamumas Laimo liga didėja nuo 18,12 iš 100 000 gyventojų 1993 metais iki 105,6 iš 100 000 2003 metais, vėliau mažėjo : 2006m.- 59.4; 2007m.- 41.1;2008m.-34.0. Iš dalies tai lėmė pagerėjusi ligos diagnostika bei didesnis gydytojų ir visuomenės dėmesys erkių pernešamoms ligoms. Laimo liga vienodai dažnai serga įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Lietuvoje Laimo liga daugiausiai serga 40-60 metų žmonės.

Borelijos – labai neagresyvūs mikroorganizmai. Mikroorganizmai dauginasi, dėl to kyla uždegimas ir pažeidžiami organai.

Liga plinta per erkių įsisiurbimą. Kartą užsikrėtusios borelijomis erkės būna jų turėtojos visą savo gyvenimą, pereidamos iš stadijos į stadiją, o per kiaušinėlius kartais perduoda borelijas savo palikuonims. Borelijų yra erkės žarnyne ir tam tikrų gyvūnų rūšių kraujyje: vabzdžiaėdžiuose gyvūnuose, graužikose, kiškiuose, paukščiuose. Erkei siurbiant kraują, borelijos pradeda aktyviai daugintis ir migruoja į erkės seilių liaukas. Juo ilgiau erkė išbūna įsisiurbusi, juo didesnė tikimybė, kad borelijų bus perduota žmogui. Didžiausia rizika užsikrėsti borelijomis, jei erkė išbūna įsisiurbusi ilgiau nei 48 valandas. Dauguma Laimo ligos atvejų siejama su užsikrėtusios nimfos įsisiurbimu. Jos labai mažos (apie 1 mm skersmens), todėl sunkiai pastebimos, aktyviausios vasarą, kai žmogus daugiausia laiko praleidžia gamtoje. Suaugusios erkės yra didesnės, lengviau pastebimos, aktyviausios rudenį, kai žmogus mažiau laiko praleidžia gamtoje. Borelijų gali būti perduodama pro placentą, bet taip nutinka retai. Galima įgimta boreliozė žmonėms registruota pavieniais atvejais. Per karvių ir ožkų pieną Laimos ligos sukėlėjai neplinta. Užkrėsti žmogų gali tiek suaugusi erkės patelė, tiek nimfa.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (1955 žodžiai)
  • Kolegija
  • Astra
  • Laimo liga referatas (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Laimo liga referatas (2). (2015 m. Lapkričio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/laimo-liga-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 16:10
×