Laisvalaikio organizavimo ypatumai globos įstaigose


Įvadas. Laisvalaikio samprata ir jo organizavimo formos. Globos įstaigų samprata ir veiklos ypatumai. Laisvalaikio organizavimo ypatumai žmonių su negale globos įstaigose. Žmonių negalės klasifikacija. Bendravimo su neįgaliaisias žmonėmis ypatumai. Neįgaliųjų veikla. Neįgaliųjų sporto pradžia Lietuvoje. Neįgaliųjų centrai ir klubai. Neįgaliųjų laisvalaikis sporto klubuose. Išvados. Literatūra.


Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama žmonės, turintiems negalią, didėja Lietuvos autorių publikacijų šia tema. Taip pat tam skiriamas dėmesys ir mokomosiose priemonėse, skirtose socialinių mokslų studentams. Supratimas, kad žmogus su negale yra toks pat visuomenės narys, kaip ir kiti žmonės, žmonėms su negale padeda įgauti pasitikėjimo ir jėgų užsiimti norima veikla ir gyventi pilnavertį visuomeninį gyvenimą. Tokie žmonės neretai daug turiningiau leidžia laisvalaikius nei, kad žmonės neturintys negalios. Visgi, šie asmenys ne visuomet turi galimybę patys organizuoti laisvalaikio praleidimą. Socialinėse globos įstaigose gyvenantys žmonės su negalia reikalauja kryptingų, tose įstaigose dirbančių žmonių, pastangų, organizuojant neįgaliųjų laisvalaikį. Dėl šios priežasties, globos įstaigos, kurios globoja neįgalius asmenys, skiria prioritetus laisvalaikio organizavimo veiklos kryptims.

Pasirinkau pastarąsias kryptis kursinio darbo analizei, kadangi neįgaliųjų laisvalaikio organizavimo ypatumų globos įstaigose problematika man atrodo įdomi, įvairialypė ir aktuali šiuo gyvenimo laikotarpiu Lietuvoje. Siekdama aiškumo, paminėsiu, jog rašydama apie laisvalaikio organizavimą, remsiuos globos įstaigų pateikiama informacija internete apie jų veiklos kryptis ir ypatumus.

Darbo tikslas – išanalizuoti laisvalaikio organizavimo ypatumus globos institucijose žmonių su negale, gyvenančių globos įstaigose, laisvalaikio organizavimo pavyzdžiu

Empyrinėje darbo dalyje bus analizuojama neįgalių sporto istorija Lietuvoje, bei neįgaliųjų sporto klubai ir juose organizuojamos veiklos, nes sportas, kaip laisvalaikio praleidimo būdas yra kartu ir reabilitacijos bei sveikatos stiprinimo priemonė, kas yra ypač svarbu neįgaliems asmenims ir yra viena iš privalomųjų globos įstaigų neįgaliesiems krypčių. Šiai sričiai, priešingai nei pasyviam laisvalaikiui prie televizijos ekranų, skiriamas didelis dėmesys, nes sporto šakos turi būti pritaikytos žmonėms su negalia. Dėl šios priežasties svarbu išnagrinėti sporto užsiemimų organizavimą, nes sportinė veikla, kaip laisvalaikio praleidimo forma, turi turėti teigiamą poveikį neįgaliųjų sveikatos stiprinimui.

Aklieji ir silpnaregiai. Regos sutrikimais vadinami tokie regejimų pojučių sutrikimai, kurie trukdo normaliai augti, mokytis, orentuotis erdvėje, savarankiškai gyventi. Skiriami tokie regos sutrikimai: 1) normalus regėjimas (be sutrikimų, nesunkus regos sutrikimas); 2) silpnaregystė (vidutinė, sunki); 3) aklumas (išlikus regos likučiams, visiškas aklumas); 4) kiti regos sutrikimai. Akli vaikai atsilieka nuo regenčiūjų daugeliu motorinės raidos aspektu, pvz., apsiverčiant pasirėmus rankomis iš kniūpščios padėties; atsikeliant į sėdimąją padėtį; atsistojus eiti. Tačiau , jiems neatrodo, kad sunku sėdėti, eiti, kai kas nors laiko už rankų, ir stovėti. Rega yra labai svarbi, pvz., regintis vaikas stengiasi prieiti kuo arčiau prie žaislo, paimti daiktus nuo stalo ir eiti pas tėvus į kitą kambario galą. O aklas vaikas neturi vizualinės paskatos siekti, todėl jis neturi akstino judėti jį supančioje erdvėje. Akli žmonės turi labai gerą išvystytą kitą pojūtį – klausą. Klausos pojūčio dėka gali judėti erdvėje, padeda susiorentuoti. Taip pat aklieji apibūdinami kaip turintieji šeštąjį pojūtį. Lewis (1993) apibrėžė tris bendruosius apribojimus, kurie turi įtakos kognetyviniai raidai:

ankščiau įgyta patirtis yra ribota, nes įgalūs jutimai negali taip realiai kompensuoti regiamosios patirties;

sumažėjusi galimybė plėsti gebėjimus. Tačiau tai priklauso nuo praktinės patirties ir socialinių sąsajų;

aklasis neturi tokios aplinkos ir savęs supratimo kaip regintis vaikas, kadangi jo suvokimas apie aplinką menkas.

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (6499 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Laisvalaikio organizavimo ypatumai globos įstaigose
    10 - 3 balsai (-ų)
Laisvalaikio organizavimo ypatumai globos įstaigose. (2017 m. Kovo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/laisvalaikio-organizavimo-ypatumai-globos-istaigose.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 23 d. 15:56
×