Laisvė referatas


Kas yra laisvė? Valios laisvė. Pasirinkimo laisvė. Laisvė moralės. Laisvė religijos. Vidinė laisvė. Laisvę meilėje turiu. Valdžia. Asmens laisvė. Išvados.

Atkalbėti į klausimą kas yra laisvė, nelengvas uždavinys. Ši problema priklauso pačioms sudėtingiausioms filosofijos be etikos problemoms. Apie sunkumus, apibrėžiant laisvės sąvoką, G. Hėgelis rašė: “Nė apie vieną idėją negalima su tokiu dideliu tikrumu pasakyti, jog ji neapibrėžta, daugiareikšmė, paranki didžiausiems nesusipratimams bei dėl to tikrai jų iškraipoma, kaip apie laisvės idėją, bei nė apie vieną nekalbama paprastai su tokiu menku jos supratimo laipsniu”(19, 324). Toks laisvės problemos daugiareikšmiškumas bei sudėtingumas labai apsunkina teisingą jos sprendimą. Laisvė – pagrindinė žmogaus būties paradigma. Jos pagrindu skleidžiasi kūrybinė veikla, plėtojasi jo dvasinė egzistencija, atsiveria vertybių pasaulis. Be laisvės nėra dorovės, be jos neįmanoma žmogaus savikūra. Laisvė žmogų iškelia bei išaukština. Ji atveria neribošis saviraiškos perspektyvas. Laisvė karpats yra bei atsakomybės prielaida. Atsakomybė užbaigia bei įprasmina laisvę. Būti laisvam – tai būti atsakingam. Jokia kita sąvoka nėra taip iškraipoma, susiaurinama arba išvemoteris į plačius laukus, kaip laisvė. Kalbama apie politinę, ekonominę, socialinę, kultūrinę laisvę, bei paliekama nuošaliai žmogaus laisvė, kaip ji būtų mažas reikalas. Ginamos asmeninės, individualios laisvės, bei apeinama esminė – valios laisvė. Ši netgi paneigiama, bet šaukiamasi minties bei sąžinės laisves. Pripažįstama laisvė pasirinkti bei veikti. Jei kalbama apie laisvės tikslą, tai pasirodo, jog jis visai atsiejamas nuo žmogaus, o perkeliamas į kolektyvą. Reikalaujama laisvės mąstyti, tyrinėti, mokytis, kalbėti, rašyti, bet nereikalaujama mąstyti logiškai, tyrinėti bei mokytis metodiškai, kalbėti protingai bei rašyti kultūringai. Skelbiama sąžinės bei religijos laisvė, bet nutylima laisvė kalbėti savąja sąžine bei laisvė siekti aukščiausio tobulumo.Kovojama už išskirtinę laisvę subrendusiųjų labui, bei paneigiama bendro gyvenimo bei sugyvenimo laisvė vaikų labui. Ginama laisvoji meilė, bet iškreipiama meilės laisvė bei jos tikslas. Apribojimai bei taisyklės nesuvaržo laisvės, bet ją suteikia. Be abejonės, laisvė yra vienas tų principų, kuriais remiasi civilizacija.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (4672 žodžiai)
  • Kornelija
  • Laisvė referatas
    10 - 8 balsai (-ų)
Laisvė referatas. (2015 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/laisve-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 05:49
×