Laisvės samprata lietuvių literatūroje


Laisvės samprata lietuvių literatūroje. Adomo Mickevičiaus „ Konradas Valenrodas “. Jono Radvano ,, Radviliada’’. Salomėjos Nėries „ Eglė žalčių karalienė “. Justino Marcinkevičiaus „ Mažvydas “. Kalbėjimo planas.


Literatūra – tai savita meno šaka, kuri iš žodžių kurią vaizdą. Jis atlieka daug funkcijų. Tekstas skaitytojui teikia estetinių išgyvenimų bei gyvenimiškai svarbios informacijos. Ši yra visuotinė, peržengianti laiko ir erdvės ribas, todėl laikoma fundamentalia. Su tokia informacija būtina kiekvienam susipažint, ją permąstyti. Tai leistų žmogui daugiau suprasti pasaulį, gyvenima ir mažiau klysti. Apie tai galvodama, Vanda Juknaitė sako: „Esi laivas tiek, kiek gali save laikyti rankose“ . Iš tiesų ši mintis labai prasminga. Juk šie žodžiai rodo tai, kad laisvė yra svarbi ir tautai, ir visuomenei. Laisvės sampratą analizuoja ir lietuvių literatūros kūrėjai. Vieni jų – tai Adomas Mickevičius, Jonas Radvanas, Salomėja Nėris, Justinas Marcinkevičius.

Laisvė yra ir asmens, ir tautos visavertės egzistencijos pamatas. Laisvė – tai galimybė veikti be apribojimų ir suvaržymų.

Pagrindinis veikėjas Konradas Valenrodas kovoja su amžinu lietuvių priešu – kryžiuočiais.

Kovai už tėvynės ir tautos laisvę Valenrodas paaukoja savo gyvybę ir gyvenimą.

Poemos sukūrimą paskatino šviesi Radvilų giminė. Neatsitiktinai didingos ir laisvos Lietuvos idėja pabrėžiama XVI amžiaus pabaigoje po Abiejų Tautų Respublikos sudarymo kai Lenkija siekia dominuoti.

Apibendrinant išsakytas mintis ir pateiktus literatūrinius faktus, galima daryti tvirtą išvada. Ji sako, kad lietuvių literatūrai laisvė tikrai yra svarbi. Adomas Mickevičius pabrėžia, jog laisvė yra egzistencijos pagrindas. Jonas Radvanas teigia, kad dėl laisvės būtina kovoti. Salomėja Nėris tvirtina, kad asmuo laisvas net situacijoje be išeities. Justinas Marcinkevičius akcentuoja, jog dėl laisvės reikia labai daug stengtis ir veikti. Svarbu atidžiai įsiskaityti į šių autorių kūrinius. Jie atveria esmines vertybes ir stiprina jauno žmogaus brandą. Be to, aptarti lietuvių autorių kūriniai patvirtina anglų filosofo, Renesanso atstovo Fransio Bekono teiginį: „Knygos – minties laivai, plaukiojantys laiko bangomis ir rūpestingai gebantys savo brangų krovinį iš kartos į kartą “

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1581 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Karolina
  • Laisvės samprata lietuvių literatūroje
    10 - 3 balsai (-ų)
Laisvės samprata lietuvių literatūroje. (2020 m. Liepos 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/laisves-samprata-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 16:29
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo