Laisvoji rinka ir diskriminacija


Laisvoji rinka ir diskriminacija.

Vystantis kapitalizmui mažėjo apribojimų, kuriais buvo varžoma įvairių religinių, rasinių bei socialinių grupių ekonominė veikla, kitaip sakant, grupių, prieš kurias buvo vykdoma diskriminacija. Statusinių santykių pakeitimas kontraktiniais viduramžių laikais buvo pirmasis žingsnis išlaisvinant baudžiauninkus. Žydai viduramžiais išliko dėl to, kad egzistavo rinkos niša, kurioje jie galėjo veikti ir išsilaikyti nepaisant oficialaus persekiojimo. Puritonai ir kvakeriai galėjo emigruoti į Naująjį pasaulį, nes jie rinkoje galėjo tam sukaupti lėšų, nepaisant suvaržymų, kurie buvo laikomi kitoms jų gyvenimo sritims. Pietų valstijos po Pilietinio karo griebėsi daugybės priemonių, juridiškai apribojančių juodaodžių teises. Tačiau viena galima priemonė, kurios niekada nebuvo imamasi bent kiek didesniu mastu, buvo varžyti nejudamo ir asmeninio turto nuosavybę. Tai nebuvo koks nors ypatingas rūpinimasis juodaodžių teisėmis. Veikiau tai rodė, kad pagarba nuosavybei stipresnė nei diskriminaciniai polinkiai. Privati nuosavybė ir kapitalizmo principai juodaodžiams suteikė tokias galimybes ir leido padaryti tokią pažangą, kurios kitomis aplinkybėmis jie nebūtų galėję padaryti. Apskritai bet kurioje visuomenėje diskriminuojamos tos sritys, kuriose labiausiai reiškiasi monopolizacijos bruožai, tuo tarpu rasinių ar religinių grupių diskriminacija mažiausia ten, kur susiklosto didžiausia konkurencijos laisvė.

Vienas iš patirties paradoksų yra tas, kad nepaisant šio istorijos fakto būtent mažumų grupėse dažniausiai iškildavo garsiausi kapitalizmo esminės pertvarkos šaukliai ir šalininkai, ir čia jų būdavo daugiausia. Jie paprastai kaltina kapitalizmą dėl tebesančių suvaržymų, užuot pripažinę, kad būtent laisvoji rinka buvo pagrindinis veiksnys, sumažinęs tuos suvaržymus iki dabartinio minimumo.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (1196 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mantė
  • Laisvoji rinka ir diskriminacija
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Laisvoji rinka ir diskriminacija. (2015 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/laisvoji-rinka-ir-diskriminacija.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 10:36
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo