Laivo dugno dažai


Dazai laivams balti. Laivo dugno danga.

Įvadas. Korozija. Antikorozinės apsaugos priemonės. Jūriniai dažai. Dažai. Sudėtinės dažų dalys. Rišiklis. Pigmentas, dažiklis, dažalas, dažomosios medžiagos. Užpildas. Skiediklis. Priedai. Laivų, arba jūriniai, dažai. Neslystančios dangos. Viršvandeninio borto dažai. Mašinų skyriaus / triumo dažai. Propeleriniai dažai. Gruntai. Lakai. Skiedikliai ir valikliai. Pagrindiniai jūrinių dangų komponentai. Rišikliai. Pigmentai. Tirpikliai. Plastifikatoriai. Dugno, arba neapaugantys dažai. Dažų veikimo principas. Dažų sudėtis. Dažų tipai. Išvados. Literatūra. Tekstai. Paveikslėliai.

Jūrų ir upių laivai yra nuolat padidinto agresyvumo aplinkoje. Pastovi drėgmė, skirtingas vandens druskingumas, dumblių ir mikroorganizmų poveikis, taip pat skirtingų temperatūrų režimai (nuo labai mažos lediniame jūros vandenyje, iki itin aukštos katilinėje) diktuoja aukštesnius reikalavimus laivų ir laivų dugno dangoms.

Nors skirtingiems laivams reikalingi skirtingi dažai su tam tikromis charakteristikomis, visi jie turi sekančius privalumus, kurių neturi įprastos dangos, tokius kaip:

Kitaip tariant, jūrų dažai turi turėti aukštesnes antikorozines savybes. Bet neturėtų būti toksiški, o jų sudėtyje neturėtų būti kenksmingų aplinkai medžiagų. Neapaugantys dažai turi atitikti Tarptautinės konvencijos dėl pavojingų sistemų laivuose kontrolės reikalavimus, kurie apriboja alavo ir švino panaudojimą.

Rinkoje parduodami paviršiaus dengimo dažai, veikia intensyvios korozinės aplinkos sąlygomi, yra neapaugantys ir atsparus karščiui.

Korozijai atsparios dangos apsaugo metalinius komponentus nuo irimo dėl drėgmės, druskų bei oksidacijos. Antikorozinė danga suteikia metaliniams paviršiams papildomą apsaugą ir veikia kaip barjeras, slopinantis kontaktą tarp cheminių junginių ar korozinių medžiagų. Daugelis antikorozinių dažų taip pat suteikia atsparumą dilimui.

Nepaisant didelio įvairių apsaugos nuo korozijos metodų skaičiaus, iki šiol pagrindinis apsaugos metodas yra dažymas. Nors iš tikrųjų tai nėra vien dažymas ir paviršių padengimas antikorozinėmis dangomis sudaro antikorozinė dažymo sistemą.

Skirtingiems paviršiams naudojamos skirtingos antikorozinės dažymo sistemos, su tam tikromis priemonių charakteristikomis, kurios geriausia pritaikytos ir tinka tam tikram paviršiui.

Dažai – tai koloidinė sistema, arba vienalytė masė, susidedanti iš dažomosios medžiagos, arba pigmento (dispersinės fazės), rišiklio (dispersinės terpės) bei tam tikrų priedų.

Bet kokie dažai, kurie naudojami tam, kad sukurti apsauginę plėvelę, susideda iš rišiklių, pigmentų ir tirpiklių.

Pigmentas, dažiklis, dažalas, dažomosios medžiagos

Sudedamosios dalys, suteikiančios dažams spalvą, vadinamos pigmentais, kitaip – smulkiagrūdžiais dažikliais, kurie dažniausiai skirstomi į organinius ir neorganinius. Pigmentas suteikia dažams reikiamą spalvą, o rišiklis užfiksuoja pigmentą posluoksnio paviršiuje. Pigmentas sugeria vienas spektro dalis ir praleidžia (ar atspindi) kitas. Dėl tokio selektyvumo pigmentas įgyja spalvą. Pigmentai suteikia spalvas augalams, gyvūnams, naudo-

jami dailėje, dažų gamyboje.

gaminamos netirpios spalvotos nuosėdos – lakiniai pigmentai, kurie naudojami poligrafiniams dažams gaminti.

Pagal naudojimo sąlygas dažomosios medžiagos skirstomos į technines grupes:

a) organinius pigmentus,

Šiais dažais dažomi vaiksčiojami paviršiai, kad nebūtų slidu. Dažais gali būti dengiamas denis, vaikščiojamoji dalis, liukai. Neslidus dazai gali buti su mikrogranulėmis. Mikrogranules įdeda į vieno komponento ir dviejų komponentų emalius ir lakus.

Viršvandeninį bortą dažo nitroceliulozes emaliais ir lakais. Taip pat bortą galima dažyti švino arba cinko balta, galima naudoti kitus aliejiniais dažus.

  • Microsoft Word 637 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (3030 žodžiai)
  • Lena
  • Laivo dugno dažai
    10 - 8 balsai (-ų)
Laivo dugno dažai. (2015 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/laivo-dugno-dazai.html Peržiūrėta 2020 m. Gruodžio 03 d. 02:38
×
35 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo