Laivo veiklos apibūdinimas


Laivo apibūdinimas. LAIVŲ paskirtis. Pagrindiniai laivo matmenys. „Skalva“ (bendrų krovinių laivas). „Venta“ (bendrų krovinių laivas/balkeris). Laivo iranga, antstatas. Laivo įranga, laivo jėgainė. Kuro sunaudojimas. Vairavimo įrenginiai. Inkaro įrenginiai. Švartavimo įranga. Laivo valdymas. Laivo valdymas audros metu. Laivo valdymas siaurumose. Laivo valdymas plaukiojant tarp ledų. Techninės laivavedybos priemonės. Tarnybos organizavimas laive. Literatūra.

Įpilamieji laivai- tanklaiviai, dujų pervežimo laivai;

Be krovininių laivų dar yra keleivinių laivų grupė. Ją sudaro:

Laivas turi būti racionaliai išplanuotas taip, kad pagrindinis variklis, pagalbiniai mechanizmai, įrengimai ir tarnybinės, ūkinės, buitinės, sanitarinės patalpos būtų išdėstytos tikslingai laivo korpuse ir antstatuose. Antstatai dalinami į patalpas lengvų konstrukcijų — sienelių pagalba (sienelės naudojamos patalpų formavimui ir pačiame korpuse - skyrių ribose).

Krovininiuose laivuose, laivo vidurinėje dalyje, antstatų deniuose stengiamasi išdėstyti gyvenamąsias patalpas, kad supimo ir dirbančiojo iriamojo sraigto sukelta vibracija darytų mažesnį poveikį. Gyvenamosiose patalpose (kajutėse) pastoviai apgyvendinama laivo įgula, o reisų metu - keleiviai. Įgulos kajutės skiriasi plotu, išplanavimu ir komfortu. Kajutės, kuriose gyvena daugiau kaip keturi žmonės vadinamos kubrikais. Keleivių kajutės pagal vietų skaičių ir komfortą skirstomos į prabangias „liuks" ir I, II, III klasės kajutes. Šiuolaikiniuose laineriuose II ir III klasės pakeičiamos turistine klase. Vietinio susisiekimo keleiviniuose laivuose numatomos sėdimos vietos. Jeigu laivo mašinų skyrius yra laivagalyje, tai gyvenamąsias patalpas tenka išdėstyti laivagalio antstatuose. Šiuo atveju, aplink mašinų skyriaus šachtą (vertikalią pailgą konstrukcijos ertmę) įrengiamos skydinės ir ūkinių sandėlių patalpos, kurios sumažina triukšmą kajutėse. Kapitono kajutė paprastai įrengiama dešiniajame borte, aukštu žemiau, negu vairinė. Kapitono vyriausiojo padėjėjo kajutė yra tame pačiame aukšte, tik kairiajame borte, o visų kitų kapitono padėjėjų kajutės įrengiamos, jeigu yra galimybė, tame pačiame aukšte, arba aukštu žemiau. Vyriausias ir kiti mechanikai, techninės laivo ekspoltacijos tarnybos personalas apgyvendinami kiek galima arčiau mašinų skyriaus.

Sanitarijos patalpos įrengiamos antstatuose, šalia gyvenamųjų patalpų.

Medicinos patalpos įrengiamos, dažniausiai, viduriniame antstate, tačiau stengiamasi, kad jos būtų toliau nuo pagrindinių koridorių arba žmonių susikaupimo vietų.

kur: q - faktinis kuro sunaudojimas, t/parą

Vairavimo įrenginiai yra vieni pagrindinitų laivo valdymo įrenginių. Visi laivai turi vairavimo įrenginį, kuris leidžia plaukti nustatytu kursu arba keisti plaukimo kryptį. Tai laivagalio vairas, vairo plunksna. Vairavimo mašina valdoma šturvalu valdymo pavara. Šturvalas yra eigos tiltelyje.

Pagrindinė inkaro įrangos paskirtis - užtikrinti fiksuotą laivo stovėjimą reide arba atviroje jūroje būseną. Taip pat naudojamas greitam laivo stabdymui. Inkaro įrenginiai yra skirstomi į laivapriekio ir laivagalio inkaro įrenginius.

Inkaro kliuzai yra metaliniai vamzdžiai, kurių vienas galas privirinamas prie laivo denio, kitas - prie išorinio laivo korpuso nišos, kurioje yra įtraukto inkaro ragai. Pro kliuzą leidžiama inkaro grandinė. Ją įtraukus į inkaro grandinės dėžę, kliuze pasislepia inkaro kotas arba visas inkaras.

Svarbi inkaro įrangos mechanizmo dalis yra inkaro nuleidimo ir pakilimo mechanizmas. Inkarui nuleisti ir pakelti laive naudojami brašpiliai, špiliai ir inkaravimo - švartavimo gervės.

Švartavimo įranga naudojama laivui švartuoti ir pritvirtinti prie krantinės, pirso, švartavimo statinių, kito laivo ar kitų plaukiojančių įrenginių. Švartavimo įrangą laivuose sudaro: švartavimo lynai, knechtai, kilpinės juostelės, kliuzai, švartavimo gervės, lynų būgnai, švartavimo mechanizmai ir fenderiai.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2868 žodžiai)
  • Mokykla
  • Evelina
  • Laivo veiklos apibūdinimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Laivo veiklos apibūdinimas. (2015 m. Spalio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/laivo-veiklos-apibudinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 08 d. 17:16
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo