Laivybos kompanijos veiklos ekonominiai aspektai


Pagrindinės laivybos kompanijos veiklos koncepcijos. Laivybos kompanijos veiklos pagrindimas. Laivybos kompanijos veiklos efektyvumo vertinimo traktuotė. Pagrindiniai laivybos kompanijos veiklos efektyvumo rodikliai. Literatūros sąrašas.


Laivyba, kaip veiklos sfera, yra sudėtinga sistema, apimanti tiek tiesiogiai su krovinių gabenimu susijusias įmones, tiek tarpininkų tinklą, laivų statybos ir remonto įmones, stividorų kompanijas, jūrų frachto biržas, draudimo organizacijas ir t.t. Pagrindiniai šios sistemos subjektai, be abejo, yra įmonės, teikiančios krovinių transportavimo jūra paslaugas - laivybos kompanijos (firmos).

Firma yra atskiras ekonominės veiklos subjektas, atliekantis savo funkcijas išorinėje aplinkoje, kuri apima vartotojus, tiekėjus valstybę, konkurentus gamtines sąlygas ir visuomenę apskritai. Tokią laivybos kompanijos aplinką priimtina vadinti laivybos aplinka.

Laivybos kompanijos skiriamieji ypatumai, leidžiantys kalbėti apie ją kaip apie firmą visuotinai priimtame kontekste, yra tokia, kad ji:

atlieka ypatingą funkciją ekonomikos srityje: įsigyja išteklius tam, kad galėtų teikti krovinių gabenimo jūra paslaugas;

yra savarankiškas juridiškai nepriklausomas ekonominis subjektas ir pakankamai stambus organizacinis vienetas;

kompanijos egzistavimas ir plėtra vyksta pelno, kuris yra arba pagrindinis tikslas, arba vienas iš kompanijos elgsenos svarbiausių kriterijų, sąskaita.

Ekonomikos teorijoje yra trys pagrindinės firmos koncepcijos apibrėžimo firmos koncepcijos apibrėžimo vertinimai, kurių kiekvienas svarbiausiu dalyku laiko įvairias jos veiklos sritis:

Išnagrinėsime kiekvieną iš jų pritaikydami laivybos kompanijos atvejui.

Laivybos kompanijos koncepcijos nagrinėjimo technologinį vertinimą riboja tai, kad jos vaidmenį ekonomikoje sudaro jūrų transporto paslaugų vykdymas. Šio vertinimo atveju į kompaniją žiūrima kaip į struktūrą, optimizuojančią kaštus esant nustatytoms gabenimų apimtims, kas visų pirma priklauso nuo technologinių naudojamo laivyno ypatumų. Kaštų priklausomybė nuo veiklos apimčių lemia kompanijos technologinę ribą, jos horizontalaus ir vertikalaus augimo ribą. Pavyzdžiui:

stambios kompanijos, veikiančios linijinės laivybos rinkoje, turi kompanijai sukurti horizontalų serviso užtikrinimo tinklą strategiškai svarbiose linijose. Tą galima pasiekti steigiant atstovybes, dalyvaujant aljansuose, slot čarteriuose ir t.t. Toks požiūris plečia geografines kompanijos ribas, užtikrina jai krovinių pritraukimą ir atitinkamai veiklos mastų augimą;

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1716 žodžiai)
  • Marius
  • Laivybos kompanijos veiklos ekonominiai aspektai
    10 - 4 balsai (-ų)
Laivybos kompanijos veiklos ekonominiai aspektai. (2016 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/laivybos-kompanijos-veiklos-ekonominiai-aspektai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 20:54
×