Laivybos poveikis aplinkai, sprendimai mažinant taršą iš laivų


Įvadas. Laivybos poveikis aplinkai. Emisijos orą. Balastinio vandens poveikis aplinkai. Laivų nuotekos ir šiukšlės. Naftos išsiliejimas. Sprendimai mažinant taršą iš laivų. Sprendimai mažinant emisiją į orą. Balastinio vandens kontrolė. Laivų nuotekų ir šiukšlių kontrolė. Naftos taršos prevencija. Išvados. Literatūra.


Vis didėjančiais laivais gabenama apie 90 % pasaulio prekybos prekių. Tai pagrindinė transporto rūšis žaliavoms, plataus vartojimo prekėms, maisto produktams. Laivyba yra pagrindinė pasaulinės prekybos ir ekonomikos augimo skatinamoji priemonė. Intensyvėjant laivybai, auga ir laivų keliama tarša. Uostamiesčiuose tai ypač svarbi problema, nes iš laivų išmesti teršalai yra pagrindinė taršos priežastis. Laivų išmetami teršalai sklinda šimtus kilometrų ir kelia rupesčių sausumoje. Mažos kokybės jūriniam mazute yra 3500 kartų daugiau sieros nei kelių dyzeline. Dideli laivai teršia orą centrų uostuose, pavyzdžiui Honkonge pusė ore esančių teršalų yra iš laivybos. Kiekvienais metais iš laivų išsiskiriančių kietųjų dalelių sukelia 60 000 mirčių nuo širdies ir plaučių vėžio. Jei laivyba būtų šalis, tai būtų šeštasis pagal dydį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo šaltinis pasaulyje. Plečiantis uostams naikinama ir pakrančių ekosistema. Ateitis yra "žalioji" laivyba: veiksmingas jūrų transportas, turintis minimalią žalą sveikatai ir aplinkai.

Laivybos pramonė yra atsakinga už didelę pasaulinės klimato kaitos problemos dalį. Daugiau nei tris procentus viso pasaulio anglies dioksido kiekio galima priskirti vandenynams plaukiojantiems laivams. Oro teršimą iš laivų gamina dyzeliniai varikliai, kurie degina didelio sieros kiekio mazutą, kuris degdamas išskiria sieros dioksidą, azoto oksidą ir kietąsias daleles, bei anglies monoksidą, anglies dioksidą ir angliavandenilį. Iš viso pasaulio išmetamų teršalų kiekis laivyboje sudaro 18–30 proc. azoto oksido ir 9 proc. sieros oksidų. Jūrų transportas sudaro 3,5–4 proc. visų klimato kaitos teršalų, visų pirma anglies dioksido. Daugiau nei 52 000 laivų, per metus sudegina daugiau nei 2 mlrd. barelių sunkiojo mazuto . Sunkusis mazutas, žalios naftos šalutinis produktas, sudaro sieros koncentraciją iki 1800 kartų didesnę už JAV greitkeliuose sudegintą dyzelinį kurą. Apskaičiuota, kad konteinerinis laivas, maždaug šešių futbolo aikščių ilgio, gali pagaminti tokį patį taršą kaip 50 milijonų automobilių. Iš šių 15 mega laivų išmetami teršalai atitinka visus pasaulio automobilius. Tarptautinė laivyba sudaro beveik milijardą tonų CO2 emisijų, o tai sudaro apie 2–3 proc. visų žmogaus sukeltų išmetamųjų teršalų. Apskaičiuota, kad iš laivų, besiverčiančių tarptautine prekyba aplink Europą - Baltijos jūrą, Šiaurės jūrą, Atlanto vandenyno šiaurės rytus, Viduržemio jūrą ir Juodąją jūrą - išmetama 1,6 mln. tonų sieros dioksido ir 3 mln. tonų azoto oksidų per metus 2013 m.

Įdiegus plieno korpuso laivus, vanduo buvo naudojamas kaip balastas laivų stabilizavimui jūroje. Balastinis vanduo yra pumpuojamas, kad būtų saugios eksploatavimo sąlygos per visą kelionę. Ši praktika sumažina korpuso įtampą, užtikrina skersinį stabilumą, gerina varomąją jėgą ir manevringumą bei kompensuoja įvairių krovinių apkrovų svorio pokyčius ir degalų bei vandens suvartojimą. Nors balastinis vanduo yra būtinas saugiai ir efektyviai modernioms laivybos operacijoms, jis gali kelti rimtų ekologinių, ekonominių ir sveikatos problemų dėl daugybės jūrų rūšių, gabenamų laivų balastiniame vandenyje. Tai apima bakterijas, mikrobus, mažus bestuburius, kiaušinius, cistas ir įvairių rūšių lervas. Perkeltos rūšys gali išgyventi, kad sukurtų reprodukcinę populiaciją priimančioje aplinkoje, taptų invazinėmis, konkuruojančiomis vietinėmis rūšimis ir dauginantis į kenkėjų proporcijas.

  • Microsoft Word 1997 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2521 žodžiai)
  • Kolegija
  • Mindaugas
  • Laivybos poveikis aplinkai, sprendimai mažinant taršą iš laivų
    10 - 1 balsai (-ų)
Laivybos poveikis aplinkai, sprendimai mažinant taršą iš laivų. (2019 m. Birželio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/laivybos-poveikis-aplinkai-sprendimai-mazinant-tarsa-is-laivu.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 28 d. 06:44
×
103 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo