Lankstūs ir fiksuoti valiutos keitimo kursai šiuolaikinėje ekonomikoje referatas


Įvadas. Valiutos kurso samprata. Valiutos kurso sistemos. Lankstus valiutų keitimo kursas. Fiksuotas valiutų keitimo kursas. Valiutų keitimo kursai pasaulyje. Išvados. Šaltiniai.


Kiekvienos valstybės ūkis, nesvarbu ar ji būtų maža, ar didelė, sudaro pasaulinio ūkio dalį. O sparčiai vykstantis globalizacijos procesas, transformuoja verslo aplinką, daro įtaką socialiniams, ekonominiams bei technologiniams procesams. Pasaulinis ūkis susiformavo tarptautinės prekybos dėka, kuri įgyja vis didesnę reikšmę tarpvalstybiniuose santykiuose ir yra svarbi šalies ekonomikai bei jos gyventojams. Šiuolaikiniame pasaulyje be tarptautinių prekių ir paslaugų mainų, ko gero, negali išsiversti nė viena valstybė. Ji sąlygoja pagaminamų produktų gausumą bei įvairovę, kadangi šalies gyventojai gali įsigyti užsienio valstybėse pagaminamų produktų. Ši prekyba naudinga ne tik vartotojams, bet ir gamintojams, nes atsiranda galimybės išplėsti savo rinką, t.y. padidėja paklausa. Dėl tarptautinės prekybos gali atsirasti masto ekonomija, taip pat ji gali skatinti efektyvesnę gamybą dėl padidėjusios konkurencijos.

Šio darbo tikslas – išanalizuoti lanksčius ir fiksuotus valiutos keitimo kursus, jų trūkumus bei privalumus.

Pirmoje dalyje pateikiama valiutos kursų sistemų samprata, išanalizuojami fiksuotų ir lanksčių valiutos kursų teoriniai aspektai. Antroje – pateikiamas praktinis valiutos kursų taikymas pasaulio valstybėse. Darbo pabaigoje pateikiamos išvados.

Kitos šalies vartotojų poreikiai ir skoniai;

Santykinis pajamų pokytis (didėjant pajamoms, valiutos kursas nuvertėja dėl išaugusios paklausos tiek vidaus tiek užsienio prekėms ir paslaugoms);

Santykinis kainų pokytis (kuo jis didesnis, tuo valiutos kurso vertė mažesnė kitos šalies atveju);

Santykinis realiųjų palūkanų normos pokytis (jai padidėjus, pakyla ir valiutos kursas);

Kiti autoriai taip pat išskiria infliaciją, centrinio banko intervencijas, tiesiogines investicijas, politinius ir ekonominius įvykius bei psichologinius veiksnius, kurie, kaip ir anksčiau minėti, gali tapti veiksniais nulėmusiais valiutos keitimo kurso pasikeitimą.

Kotiravimas – valiutos kurso nustatymas. Šį kursą nustatyti galima dviem būdais: tiesiogine ir netiesiogine kotiruote. Pirmuoju atveju, nustatoma kiek reikia vidaus valiutos, kad būtų galima įsigyti užsienio valiutos vienetą. Tiesioginės kotiruotės pavyzdys pateiktas pirmajame grafike, kuriame vaizduojamas euro ir JAV dolerio santykis.

Pavyzdžiui, norint įsigyti 1 JAV dolerį 2016 m. vasario 23 d. reikia sumokėti 0.9089 euro. Netiesioginė kotiruotė rodo, kiek reikia turėti užsienio valiutos, kad būtų galima nupirkti vidaus valiutos vienetą. Kitaip tariant ši kotiruotė rodo vidaus valiutos kainą išreikšta užsienio valiuta. Netiesioginės kotiruotės pavyzdys pateiktas antrajame grafike, kuriame iliustruojamas JAV dolerio ir euro santykis.

Pavyzdžiui, norint įsigyti 1 eurą 2016 m. vasario 23 d. reiktų sumokėti 1.1016 JAV dolerio.

Be kotiruotės, svarbios ir dar dvi valiutos kursą apibūdinančios sąvokos – valiutos pirkimo ir pardavimo kursai. Šiuos kursus skelbia tie, kurie prekiauja valiutomis, pavyzdžiui, komerciniai bankai. Kaip ir galima numanyti, pirkimo kursas yra tas, už kurį valiuta yra perkama, o pardavimo – tas, už kurį ji yra parduodama. Be to pardavimo kaina nustatoma didesnė nei pirkimo. Atsiradęs skirtumas – prekiautojo pelnas, už su valiutomis susijusių operacijų atlikimą.

Jei valiuta kotiruojama tiesiogiai, tai užsienio valiutos pirkimo kursas yra žemesnis nei pardavimo kursas:

Šios valiutų kursų kotiruotės skelbiamos atsižvelgiant į tuo metu esantį valiutos kursą, todėl bet kokie jo pasikeitimai (stiprėjant ar silpnėjant valiutai) turi įtakos pajamoms, kurios gaunamos iš tarptautinių sandorių. Kai kuriais atvejais, valiutų pokytis net gali lemti nuostolio atsiradimą. Todėl iškyla klausimas, kokią valiutos keitimo kurso sistemą pasirinkti, kad ekonomika išliktų stabili, o tarptautinė prekyba vyktų sklandžiai.

Laisvai plaukiojantys (lankstūs) – remiasi separatiniu valiutos plaukimu, valdžia įsikišta tik nepaprastais atvejais, kai reikia sutvarkyti rinkos nukrypimus;

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 216 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (5417 žodžiai)
  • Lidija
  • Lankstūs ir fiksuoti valiutos keitimo kursai šiuolaikinėje ekonomikoje referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Lankstūs ir fiksuoti valiutos keitimo kursai šiuolaikinėje ekonomikoje referatas. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/lankstus-ir-fiksuoti-valiutos-keitimo-kursai-siuolaikineje-ekonomikoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 06:44
×