Lantanidai


Aktinidai. Lantanidas. Lantano junginiai. Lantanas metalas. Medžiaga kuri panaši i lantano savybe. Prazeodimis cheminis elementas. Kur naudojami lanktinidai ir aktinidai?. Referas apie lantanidus ir aktinidus. Lantanidas pm. Lantanas randamas.

Lantanidai. Aktinidai. Lantanas. Ceris. Prazeodimis. Neodimis. Prometis. Samaris. Europis. Gadolinis. Terbis. Lantanidai – (iš lantano ir gr. Eidos – pavidalas) – 4f šeima iš 14 elementų, turinčių e.n. 58-71 ir esančių D. Mendelejėvo periodinėje sistemoje po lantono. Lantanidai skirstomi į dvi grupes: cerio (La, Ce, Pr, Nd, Pm, Sm, En.) ir itrio (Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu.) . Gamtoje lantanidai randami kartu. Išskirti atskirus elementus labai sunku, nes jų savybės yra labai panašios. „Itrio žemės“ atrado J. Gradalinas dar 1794 m. minerale, rastame Švedijoje (netoli Iterbiu) ir pavadintame gadolinitu. 1803 m. Kloprotas ir J. Berselijus išskyrė naują „cerio žemę“. Vėlesniais metais buvo atrasti ir išskirti iš itrio ir cerio žemių visi lantanidai. Lantanidai – sidabriškai baltos spalvos, plastiški kalūs ir lengvai valcuojami metalai. Lantanidai chemiškai aktyvūs, jie sudaro patvarius oksidus, halogenus, sulfidus, reaguoja su vandeniliu, anglimi, azotu, fosforu. Skaido vandenį, tirpsta druskos, sieros ir azoto rūgštyse. Fluoro vandenilio ir fosforo rūgštyse lantanidai patvarūs, nes apsitraukia mažai tirpstančių druskų apsauginėmis plėvelėmis. Su daugeliu organinių junginių lantanidai sudaro kompleksinius junginius.

Lantanidai – (iš lantano ir gr. N. 58-71 ir esančių d. ). Gamtoje lantanidai randami kartu. itrio žemės atrado j. Gradalinas dar 1794 m. Minerale, rastame švedijoje (netoli iterbiu) ir pavadintame gadolinitu. 1803 m. M. Kloprotas ir j. Berselijus išskyrė naują cerio žemę . Perskiriant lantanidus, svarbūs jų kompleksai su citrinos ir etilendiaminotetroacto rūgštimis. Pramonėje lantanidai gaunami, redukuojant atitinkamus halogenidus, metaliniu kalciu arba elektrolizuojant lydalus. Lantanido dedama į plieną, ketų ir kitus lydinius, norint padidinti mechaninį stiprumą, atsparumą korozijai ir karščiui. Jie vartojami specialių rūšių stiklui gauti, atominėje technikoje. Lantanidų junginiai vartojami lakams ir dažams, šviečiantiems junginiams gaminti, odos, tekstilės pramonėje, radioelektronikoje katodams gaminti. Lantanidų junginiai naudojami lazeriuose.

Aktinidai – (lot. Aktinis ir gr. Eidos – pavidalas) – d. Mendelejėvo periodinės sistemos periodo 5f šeimos elementai, esantys aktinio, e. N. 90-. Visi aktinidai radioaktyvūs. Izotopai ²³³u, 235u ir 239pu naudojami kaip radioaktyvus kuras. Pirmieji trys elementai (toris,lantanas – la (lot. Lanthanum, gr. Lantano – slepiu). Lantanas – d. Mendelejėvo periodinės sistemos periodo iii grupės elementas, e. N. 57, atominė masė 138,91, oksidacijos laipsnis +. Oksido pavidalo lantaną atrado 1839 m. K. Mozanderis. Gamtoje lantanas randamas kaip sudėtingas mineralas – monacitas. Lantanas – kalus ir tceris – ce (lot. Cerium pagal cereros planetą, augl. ). Ceris – d.

  • Microsoft Word 95 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (805 žodžiai)
  • Michalina
  • Lantanidai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lantanidai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lantanidai.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 02:48
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo