Lapkričio 23-oji diena Lietuvos kariuomenės diena


Lietuvos kariuomenės. istorija. Ankstyvoji Lietuvos karyba. (Kryžiuočių ordinas). Nemuno gynybinė sistema. Lietuvos kariuomenė XIII– XIV a. Plėtra rytuose. Lietuvos kariuomenė XIV a. Lietuvos krikštas. Riterijos susiformavimas. Žalgirio mūšis. Nauji pavojai iš Rytų. Grėsmė didėja. Liublino unijos minusai. Jan Matejko. Liublino unija. Tvanas ir karas su Švedija. Nuosmukis. ATR žlugimas. Paskutinis bandymas. Xix a. sukilimai – kova už laisvę. 1831 metai. 1863 metai. Nepriklausomybės kovos 1918-. Kariuomenės atkūrimas 1918 metais. Kovos su bolševikais. Sovietų kariuomenės išvijimas. Kovos su bermontininkais. Kariuomenės sunaikinimas. Pagrindiniai partizanų mūšiai. Žymiausi ginkluotos rezistencijos vadai. Kariuomenės atkūrimas.

1231 m. Prūsijoje įsikūrė Teutonų ordinas(Kryžiuočių). 1274 m. kryžiuočiai palaužė prūsų sukilimą ir juos galutinai nukariavo. Kryžiuočiai iki 1283 m. nukariavo Skalvius, Nadruvius ir Jotvingius betarpiškai priartėdami prie Lietuvos. Nuo tada kryžiuočiai ėmė sistemingai pulti Lietuvą.

Lietuva šalia naujosios sienos su Kryžiuočių ordinu (gretimais Nemuno ir Jūros upes) XIII a. pabaigoje – XIV a. pradžioje sukūrė lietuviškų pilių tinklą. Šios pilys tapo ne tik sienos gynybos fortais, bet ir administraciniais centrais tiesiogiai kontroliuojamais centrinės valdžios. Valdymas buvo nebe savarankiškų kunigaikštukų, bet valdovo paskirtų pareigūnų, kurie buvo ir valdovo civiliai vietininkai, ir pilių įgulų viršininkai.

Baltų genčių kariai plačiai žirgus naudojo jau nuo pirmųjų amžių po Kristaus. Tai įrodo savito tipo kraštuose paplitę karių palaidojimai su žirgais. Kariai dalyvavę karo žygiuose buvo ginkluoti ietimis, kovos kirviais, kalavijais, kovos peiliais ir kitais tam metui būdingais ginklais. Savo apsaugai kariai naudojo skydus, grandininius (žieduočių) ir plokštelinius šarvus bei plieninius šalmus (kūgiškus arba pusapvalius). Lengviau ginkluoti pėstininkai jų paskirtis buvo ginti savo kraštą užpuolimo atveju.

Lietuvių raiteliai naudodavo staigių apėjimų iš flango taktiką. Išnaudodami vietovę tankumynus, pelkes lietuviai dažnai nulipdavo nuo žirgų ir kaudavosi pėsti miškingoje vietovėje apsitvėrę medžių užtvaromis.XIVa. lietuviai jau neblogai įvaldė pilių ėmimo taktiką, išmokta pasigaminti ir naudoti apgulos priemones (taranus, katapultas ir kitas svaidykles).

  • MS PowerPoint 13149 KB
  • 2016 m.
  • 33 puslapiai (1666 žodžiai)
  • Kasparas
  • Lapkričio 23-oji diena Lietuvos kariuomenės diena
    10 - 1 balsai (-ų)
Lapkričio 23-oji diena Lietuvos kariuomenės diena. (2014 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/lapkricio-23-oji-diena-lietuvos-kariuomenes-diena.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 10 d. 22:15
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!