Ląstelė - struktūrinis organizmo vienetas


Ląstelė – struktūrinis organizmų vienetas. Apie ląstelę. Visos gyvybės formos (išskyrus virusus) yra sudarytos iš ląstelių – mažyčių organizmo statybinių vienetų. Ląstelės viduje esančios dalys vadinamos organoidais. Kiekvieną ląstelę dengia plazminė membrana. Ląstelės vidus pripildytas. Branduolys. Ląstelės valdymo centras. Jis reguliuoja ląstelės veiklą ir jame slypi ląstelės genetinę informacija. Ribosomos. Maži kūneliai, sudaryti iš RNR ir baltymų. Endoplazminis tinklas (et). Membranų sistema, gaminanti ir pernešanti įvairias medžiagas. Goldžio kompleksas (gk). Tai membraninių plokščių. Lizosomos. Virškinamųjų cheminių medžiagų. Mitochondrijos. Energiją išskiriantys ląstelės organoidai. Chloroplastai. Organoidai, būdingi tik augalinėms ląstelėms ir daliai protistų (pvz dumbliams). Vakuolė. Tai didelis membraninis. Blakstienėlės ir žiuželiai. Blakstienėlė – tai trumpa, į blakstieną panaši išauga. Prokariotai ir eukariotai. Pagal ląstelės sandarą.

Ląstelės viduje esančios dalys vadinamos organoidais.Kiekvienas organoidas atlieka tam tikrą darbą, padedantį palaikyti ląstelės gyvybę.Visus juos valdo branduolys.

Kiekvieną ląstelę dengia plazminė membrana, skirianti ją nuo aplinkos.Nors yra nepaprastai plona, ji gali pati atsinaujinti.Plazminė membrana yra atrankiai laidi: vienoms medžiagoms leidžia patekti į ląstelę ir iš jos išeiti, kitoms – ne.Panašios membranos dengia ląstelėje esančius organoidus.Gyvūninę ląstelę paprastai dengia tik lanksti plazminė membrana.Ant augalinės ląstelės membranos dar yra tvirta sienelė, suteikianti šiai ląstelei pastovesnę formą.

Ląstelės vidus pripildytas citoplazmos.Tai pusiau skysta masė, kurioje išsidėstę organoidai.Lėtai judėdama ji po visą ląstelę paskirsto medžiagas.Citoplazmoje yra plonyčių vamzdelių ir skaidulų, palaikančių ląstelei būdingą formą.

Ląstelės valdymo centras.Jis reguliuoja ląstelės veiklą ir jame slypi ląstelės genetinę informacija, saugoma chromosomose.Šios sudarytos iš DNR ir baltymų.Branduolį nuo jį skiriančios citoplazmos skiria branduolio apvalkalas, susidedantis iš dviejų membranų.Branduolyje yra nedidelė tanki sritis, vadinama branduolėliu, kuris gamina ribosomas.Visas branduolio vidus pripildytas sulčių.Branduolio apvalkale yra porų, pakankamai didelių, kad pro jas į branduolį galėtų patekti baltymai, o iš jo į citoplazmą – branduolėlio pagamintos ribosomos.

Virškinamųjų cheminių medžiagų, fermentų, saugyklos.Paprastai jos skaido pro plazminę membraną patekusį maistą.Kai kurios imuninėje sistemoje dalyvaujančios ląstelės organizmą apsaugo nuo bakterijų, jas prarydamos ir sudarydamos pūsleles citoplazmoje.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2532 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (687 žodžiai)
  • Monika
  • Ląstelė - struktūrinis organizmo vienetas
    10 - 7 balsai (-ų)
Ląstelė - struktūrinis organizmo vienetas. (2016 m. Sausio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/lastele-strukturinis-organizmo-vienetas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 04:45
×