Ląstelės biologija


Ląstelės biologija.

Visi membraniniai baltymai turi unikalų išsidėstymą lipidų dvisluoknyje. Pvz.: dėl transmembraninių baltymų receptorių baltymo dalis, kuri gauna signalą iš aplinkos turi būti ląstelės membranos išorėje, o dalis per kurią eina išilgai signalas turi būti citozolyje. Transmembraninių baltymų dalys yra išsidėstę iš abiejų lipido dvisluoksnio pusių ir yra sujungti specializuotų membranas jungiančiu polipeptidinės grandinės segmentu. Šie segmentai yra išsidėstę hidrofobinėje lipidų dvisluoksnio dalyje ir yra sudaryti iš amino rūgščių, turinčių hidrofobinių išorinių grandinių. Kadangi šios hidrofobinės grandinės negali sąveikauti su H2O molekulėm todėl ir išsidėsto lipidų aplinkoje kur nėra vandens. Transmembraninių baltymų peptidinės jungtys prisijungia nuosekliai vieną po kitos einančias amino rūgštis, kurios yra polinės, taip sudarydamos hidrofilinį polipeptido pagrindą. Kai į polipeptidinę grandinę jungiasi vandenilis – formuojasi alfa spiralė. Alfa spiralėse hidrofobinės išorinės grandinės yra išsidėsčiusios išorėje, jos susisiekia su hidrofobine lipidų molekulės dalimi. Tuo tarpu polipeptidinis pagrindas per vandenilines jungtis suformuoja spiralę.

Kiti transmembraniniai baltymai gali sudaryti vandenines poras. Kurios leidžia vandenyje tirpioms molekulėms pereiti per membraną. Tokie baltymai yra sudėtingesni – sudaryti iš keleto alfa spiralių ir beta klosčių. Tam, kad sudarytų geresnį pralaidumą.

Dar kai kurių transmembraninių baltymų polipeptidinė grandinė išsilenkdama daugiau nei vieną kartą sudaro cilindrą, kuris kelis kartus perveria membraną.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (940 žodžiai)
  • Gintaras
  • Ląstelės biologija
    10 - 6 balsai (-ų)
Ląstelės biologija. (2015 m. Rugsėjo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-biologija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 09:10
×