Ląstelės branduolys sandara ir funkcijos


Ląstelės branduolys sandara ir funkcijos. Branduolio apvalkalėlio laminos , porų , kurios sudaro porų kompleksą Chromatino , nukleosomos Branduolio užpildo Nukleoplazmos Branduolėlių. Apvalkalėlio funkcija. Branduolio lamina. Branduolio poromis. Branduolio porų kompleksu. Branduolio pora. Pernašos receptoriai. Baltymo įnašos į branduolį etapai. Branduolio išnašos iš branduolio etapai. Ribonukleoproteinai , RNP. Branduolio užpildas. – histonai. Nm gijos.

Pagrindinė branduolio apvalkalėlio funkcija atskirti genetinę medžiagą, esančia branduolyje, nuo citoplazmos. Branduolio apvalkalėlis sudarytas iš dvigubos membranos vidinės ir išorinės, tarp kurių yra tarpmembraninė ertmė. Išorinė branduolio apvalkalėlio membrana susisiekia su grūdėtojo endoplazminio tinklo membrana, prie išorinės branduolio apvalkalėlio membranos taip pat prisitvirtinusios ir ribosomos, kurios susijusios su baltymų sinteze. Vidinė membrana iš nukleoplazmos pusės išklota apie 10 nm storio skaidulų tinklu vadinamu branduolio lamina.

Tai baltyminių gijų tinklas, supantis branduolio periferiją (vidų). Vidinės membranos integralieji baltymai LAP1 (angl. Lamina Associated Protein) , LAP2 ir kt. laiko laminą tvirtai prikabintą prie branduolio apvalkalėlio. Todėl ji laikoma branduolio apvalkalėlio dalimi. Branduolio laminos funkcijos, palaikyti branduolio formą, palaikyti branduolio porų išsidėstymą, pritvirtina interfazinį chromatiną.

baltymai kaip pvz nesprinai jungia branduolio apvalkalėlio vidinės membranos integraliuosius baltymus su tarpinėmis ir aktino gijomis, taip įtvirtindami branduolį ląstelės viduje ir apibrėždami branduolio ribas.

Branduolio apvalkalėlis erdviškai atskiria dvi baltymų virsmams būtinas programas – informacijos apie baltymus dauginimą, (transkripcija, kuri vyksta branduolyje) ir baltymu gamybą (transliaciją, kuri vyksta citoplazmoje). Branduolio apvalkalėlis, riboja makromolekuliu pernaša tarp branduolio ir citoplazmos.

Vieni iš ryškesnių branduolio apvalkalėlio komponentų yra specializuoti kanalai, kurie dar vadinami branduolio poromis. Tai baltyminiai cilindrai išsidėstę per abi branduolio apvalkalėlio membranas, vidinę ir išorinę taip suformuodami tinklą vadinamą branduolio porų kompleksu (anlg. NPC nuclear pore complex). Branduolio pora sudaryta iš žiedo formos subvienetų. Iš citoplazminės pusė matomas žiedas sudarytas iš 8 subvienetų iš kurių vienas išsikiša į citoplazminę pusę, o kitas prisitvirtina prie nukleoplazmos laminos. Branduolio apvalkalas skiria dvi svarbiausias ląstelės dalis, o branduolio poros jas sujungia.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 1550 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1433 žodžiai)
  • Neringa
  • Ląstelės branduolys sandara ir funkcijos
    10 - 4 balsai (-ų)
Ląstelės branduolys sandara ir funkcijos. (2015 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-branduolys-sandara-ir-funkcijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 20:02
×