Ląstelės membranos veikla


Ląstelės membranos veikla. Plazminė membrana, žiūrint pro mikroskopą. Paaiškinti sąvokas molekulė, difuzija, osmosas. Molekulė – mažiausia medžiagos dalelė. Molekulės dujose ar skysčiuose nuolat juda. Paveiksle matome, kas vyksta, kai į vandenį įdedama tirpi medžiaga. Šis procesas vadinamas – difuzija. Difuzija – molekulių judėjimas iš didesnės koncentracijos vietos link mažesnės. Osmosas – vandens difuzija pro pusiau pralaidžia membraną. Paaiškinti difuzijos reikšmę organizmams. Difuzijos būdu pro plazminę membraną iš plaučių deguonis patenka į kraują. Vandens molekulės juda į tą ląstelės membranos pusę. Paaiškinti osmoso reikšmę/naudą (bent 2 pavyzdžiais). Osmoso būdu iš dirvožemio vanduo skverbiasi į augalo šaknis. Naudota literatūra Prieš egzaminą Biologija.


Plazminė membrana, žiūrint pro mikroskopą, atrodo kaip linija, tačiau jeigu pažiūrėtume pro daugiau kartų didinantį elektroninį mikroskopą, pamatytume, kad ji pasižymi sudėtinga sandara ir atlieka labai svarbia funkciją – pro šią membraną keliauja medžiagos į ląstelę ir iš jos. Vienas medžiagas ji praleidžia, kitų – ne. Deguonis, anglies dioksidas ir vanduo pereina gan laisvai, ląstelei neeikvojant energijos, kitoms perneštu ji naudoja energiją.

Molekulė – mažiausia medžiagos dalelė.

Paveiksle matome, kas vyksta, kai į vandenį įdedama tirpi medžiaga. Matome, kaip molekulės atsiskiria ir pasklinda vandenyje.

Difuzija – molekulių judėjimas iš didesnės koncentracijos vietos link mažesnės. Šiuo atveju dažų molekulės judėjo ten, kur jų yra mažiau, ir tolygiai pasiskirstė po indą. Inde vanduo nusidažė viena spalva.

  • MS PowerPoint 17264 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (381 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Karina
  • Ląstelės membranos veikla
    10 - 1 balsai (-ų)
Ląstelės membranos veikla. (2020 m. Rugsėjo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-membranos-veikla.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 28 d. 02:07
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo