Ląstelės sandara ir funkcijos


Biologijos skaidrės.

Ląstelės sandara ir funkcijos. Ląstelė. Ląstelė – gyvų organizmų struktūrinis vienetas, gebantis savarankiškai egzistuoti, vystytis ir daugintis. Ląstelės skirstomos. Prokariotinės Eukariotinės. Prokariotinė ląstelė. Prokariotinę ląstelę sudaro Kapsulė. Tai gleivių sluoksnis, gaubiantis Bakteriją iš išorės. Sienelė. Plazminė membrana. Tai yra vidinis dangalas. Ji pusiau pralaidi, reguliuoja medžiagų mainus. Nukleoidas. Tai žiedinė chromosoma, dvivijė DNR grandinė, kuri saugo paveldimą informaciją. Citoplazma. Tai pusiau skysta ląstelės terpė. Joje gausu vandens, baltymų, riebalų, angliavandenių, vyksta medžiagų apykaita. Plazmidės. Tai mažos žiedo. Žiuželiai. Žiuželius turi judrios bakterijos. Eukariotinė ląstelė. Tai ląstelės, turinčios tikrą branduolį, kurį nuo citoplazmos atskiria membrana. Yra trys pagrindinės eukariotinių ląstelių formos Augalinė Gyvulinė Grybinė. Augalų, gyvūnų ir grybų ląstelių skirtumai. Eukariotinę ląstelę sudaro. Tai iš organinių medžiagų sudarytas išorinis ląstelės dangalas. Branduolys. Chromosomos. Sudarytos iš baltymų ir deoksiribonukleorūgščių (DNR). Yra ląstelės dalis tarp plazminės membranos ir branduolio. Ribosomos. Šiurkštusis endoplazminis tinklas. Kaupia ir transportuoja baltymus. Goldžio kompleksas. Jame modifikuojami baltymai, sintetinami sfingolipidai. Lizosomos. Jose skaidomi organiniai junginiai.


Ląstelė – gyvų organizmų struktūrinis vienetas, gebantis savarankiškai egzistuoti, vystytis ir daugintis.

Prokariotinę ląstelę sudaro: Kapsulė Sienelė Plazminė membrana Mezosomos Nukleoidas Tilakoidai Citoplazma Ribosomos Plazmidės Intarpai Žiuželiai Fimbrijos.

Tai gleivių sluoksnis, gaubiantis Bakteriją iš išorės. Dalyvauja sudarant kolonijas, atlieka apsauginę funkciją.

Sienelė yra po kapsule. Ji tvirta, sudaryta iš mureino, saugo nuo mechaninių pažeidimų, kad ląstelė nesusproginėtų, nesuirtų.

Tai plazminės membranos įlinkiai į ląstelės vidų. Svarbios DNR replikacijai, dalijimuisi, kaupia fermentus, čia vyksta kvėpavimas.

Chlorofilo turinčios fotosintetinančios membranos. Jų yra fotosintezę vykdančiose ciannobakterijose, melsvabakterėse.

Vykdo baltymų sintezę. Kadangi bakterijos maistą virškina ne ląstelėje, tai susintetinus ribosomose fermentus išskiria ant aplinkoje esančio maisto, o įsiurbia susidariusius produktus.

Tai mažos žiedo formos DNR molekulės. Dėl jų bakterijos yra atsparios antibiotikams, o genų inžinerijoje plazmidės gali būti naudojamos naujiems genams įterpti į ląstelę.

Kaupia maisto medžiagų atsargas, kurios vartojamos, kai aplinkoje bakterijoms trūksta maisto.

  • Biologija Skaidrės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Asta
  • 20 puslapių (314 žodžių)
  • Biologijos skaidrės
  • MS PowerPoint 800 KB
  • Ląstelės sandara ir funkcijos
    10 - 8 balsai (-ų)
Ląstelės sandara ir funkcijos. (2016 m. Kovo 15 d.). http://www.mokslobaze.lt/lasteles-sandara-ir-funkcijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 10:28