Ląstelės sandara


Lasteles sandara ir funkcijos. Lasteles organoidai. Ląstelės cheminė sudėtis. Ląstelės cheminė sandara. Lasteles gyvybines funkcijos. Lasteles sandara testas. Chromosomos elementai. Organiniu medziagu atsargos saugomos. Lasteles sudetis. Lasteliu sandara.

Biologijo konkspektas. Klasei. Skyrius. Ląstelės sandara. Ląstelės cheminė sudėtis. Ląstelės gyvybinės funkcijos. Ląstelės dalijimasis. Audiniai. Organai. Organų sistemos. Organizmas. Pasyvioji pernaša. Ląstelės membrana – tai iš organinių medžiagų sudarytas išorinis ląstelės dangalas. Ji reguliuoja medžiagų patekimą į ląstelę ir šalinimą iš jos. Skaidymo reakcijos (disimiliacija) – kai iš aplinkos patekęs deguonis reaguoja su junginiais. Šių reakcijų metu išsiskiria energija ir susidarę skilimo produktai (vanduo, anglies dioksidas) yra pašalinami. Audiniai – ląstelių ir tarpląstelinių medžiagų sistemos, kurioms būdinga bendra kilmė, sandara ir paskirtis. Organai – tam tikros formos ir sandaros kūno dalys, užimančios tam tikrą vietą organizme ir atliekančios įvairias funkcijas. Pasyvioji pernaša – tai toks molekulių judėjimas per membraną, kuriam nereikalinga energija. Medžiagos juda iš didesnės koncentracijos į mažesnę difuzija – cukrus tirpsta vandenyje, skalidosi rašalas, dujų apykaita alveolėse(plaučiai) ir pan.

Ląstelės membrana – tai iš organinių medžiagų sudarytas išorinis ląstelės dangalas.

Citoplazma – terpė kurioje vykstavisos gyvybiškai svarbios cheminės reakcijos ir kaupiamos maisto medžiagos. Ji nuolatos lėtai juda (kartu su ja ir organoidai).

Branduolys -  ląstelės struktūrinė dalis, kuri saugo didžiąją dalį ląstelėsgenetinės informacijos (chromosomose). Branduolio pagrindinės funkcijos – kontroliuoti chemines reakcijas citoplazmoje ir saugoti informaciją, reikalingą ląstelių dalijimuisi.

Chromosomos – jos yra branduolyje. Jos sudarytos iš nukleorūgščių ir baltymų. Skirtingiems organizmams būdingas skirtingas chromosomų skaičius ( žmogaus ląstelės (išskyrus lytinėse) yra 46 chromosomos) chromosomos yra išsidėsčiusios poromis ir sudaro 23 poras. Chromosomose saugoma paveldima informacija apie ląstelės medžiagų sudėtį ir stendoplazminis tinklas – jo kanalais baltymai išnešiojami po visą ląstelę arba išskiriami iš jos į išorę, dalis baltymų patenka į goldžio kompleksą. (gamina baltymus ir lipidus).

Goldžio kompleksas – į jį patenka dalis baltymų. Jame kaupiamos organinių medžiagų atsargos, sekretuoja ir išskiria medžiląstelės organoidai – pastovūs citoplazmos dariniai atliekantys svarbias ląstelės gyvybines veiklos palaikymo ląstelę sudarantys cheminiai elementai: deguonis 65%,anglis 18%, vandenilis 10%, azotas 3%, kiti elementai 1%.

Ląstelėje randamų medžiagų kiekis: vanduo 70%, baltymai 15%, riebalai 10%, angliavandeniai 4%, drusko 1%.

Svarbiausios ląstelės neorganinės medžiagos yra druskos ir vanduo. Vanduo landuo labai svarbus kaip tirpiklis, o nuo druskos priklausobaltymai – kiekvienos gyvos ląstelės pagrindinė statytinė medžiaga, dalis baktymų spartina ląstelėje vykstančias chemines reakcijas, yra fermentai. Nukleorūgštys – jos susidaro branduolyje. Jos atlibiosintezė (asimiliacija) – baltymų, riebalų, angliavandeniu, nukleorūgščių ir kitų organinių medžiagų susidarymas iš paprastesnių medžiagų. Biosintezės dėka ląstelė auga.

Skaidymo reakcijos (disimiliacija) – kai iš aplinkos patekęs deguonis reaguoja su junginiais. Šių reakcijų metu išsiskiria energija ir susidarę skilimo produktai (vanduo, anglies dląstelė pasiekus tam tikrą lygi gali daugintis. Ląstelės gyvenimo trukmė labai įvairimitoze - kai ląstelė išauga iki reikiamo dydžio ji dalijasi ir branduolyje vyksta labai sudėtingi pokyčiai. Toks dalijimosi būdas vadinamas netiesioginiu. Branduolyje išryškėja chromosomos, kos sudvigubėja (t. Iš kiekvienos atsiranda antra dukterinė).

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 237 KB
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (999 žodžiai)
  • Saule
  • Ląstelės sandara
    10 - 1 balsai (-ų)
Ląstelės sandara. (2011 m. Spalio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-sandara.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 22:20
×