Ląstelės struktūra ir funkcijos


Ląstelės struktūra ir funkcijos. Ląstelės. Ląstelių atradimai. Ląstelės teorija. Ląstelių teorijos principai. Ląstelės dydis. Ląstelių paviršiaus ploto ir tūrio santykis yra didelis. Ląstelių bendrieji požymiai. Ląstelių tipai. Prokariotinės ląstelės. Eukariotinės ląstelės. Būdinga gyvūninė ląstelė. Būdinga augalinė ląstelė. Organelės. Plazminė membrana. Fosfolipidai. Judėjimas per plazminę membraną. Membranos baltymai. Ląstelės sienelė. Citoplazma. Citoskeletas. Blakstienėlės ir žiuželiai. Cilia & Flagella. Blakstienėlių ir žiuželių struktūra. Centriolės. Membraninės Organelės. Branduolys. Branduolėlis. Endoplazminis tinklas. Grūdėtasis endoplazminis tinklas. Lygusis endoplazminis tinklas. Golgi aparatas. Lizosomos. Vakuolės. Mitochondrija. Fotosintezė. Eukariotinių ląstelių apžvalga. Energijos gavyba. Aerobinis - anaerobinis. Mitochondrija. Molekulių judėjimas į (iš) ląstelės. Pasyvus transportas. Pasyvaus transporto tipai. Difuzija. Osmozė. Palengvinta difuzija. Aktyvus transportas. Membraninis potencialas. Endocitozė.


Mažiausias gyvybės vienetas Dauguma matomos tik per mikroskopą.

Robert Hooke (apie1650) Tyrinėjo kamščiamedžio žievę Matė “tuščių dėžučių eilę” Sugalvojo terminą „ląstelė“.

(1839)Theodor Schwann & Matthias Schleiden “visi gyvieji organizmai yra sudaryti iš ląstelių” (1890) Rudolf Virchow “ląstelės atsiranda tik iš ląstelių”.

Visi gyvieji organizmai yra sudaryti iš ląstelių; Visų organizmų struktūros ir funkcijos smulkiausias gyvasis vienetas yra ląstelė; Visos ląstelės atsiranda tik iš jau egzistuojančių ląstelių (šis principas paneigia spontaninės generacijos idėją).

Ląstelių paviršiaus ploto ir tūrio santykis yra didelis.

Apgaubia membrana (ląstelės sienelė); Protoplazma – tirštas skystis ląstelės viduje; Organelės –ląstelės veiklai būtinos struktūros; Centre yra branduolys su DNR.

Pirmasis Žemėje atsiradęs ląstelių tipas Bacteria ir Archaea ląstelės.

Neturi membrana apsupto branduolio; Nukleoidas – koncentruotos DNR regionas; Organelės neturi membranos.

Branduolys turi membraną; Grybų, protistų, augalų ir gyvūnų ląstelės; Turi daug organelių.

Apgaubia ląstelės turinį; Dvigubas fosfolipidų ir baltymų sluoksnis.

Polinės molekulės: Hidrofilinė „galva“ Hidrofobinė uodega Sąveikauja su vandeniu.

Kai kurios molekulės juda laisvai: Vanduo, anglies dioksidas, amonis, deguonis Kai kurias molekules perneša transportiniai baltymai; Baltymai įsiterpę į dvisluoksnę lipidų membraną (kanalai);.

Integraliniai ir paviršiniai; 1. Kanalai ir transporteriai (nešikliai): Molekulės juda viena kryptimi 2. Receptoriai Atpažįsta tam tikras molekules;.

Glikoproteinai Identifikuoja ląstelės tipą 4. Fermentai Katalizuoja tam tikrų medžiagų gamybą.

  • MS PowerPoint 12466 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 77 puslapiai (1586 žodžiai)
  • Universitetas
  • Monimon
  • Ląstelės struktūra ir funkcijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Ląstelės struktūra ir funkcijos . (2017 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-struktura-ir-funkcijos.html Peržiūrėta 2020 m. Gruodžio 02 d. 20:51
×
35 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo