Lastelinė sandara


Kas yra lasteline sandara. Organizmų ląstelinė sandara. Grybu lasteline sandara. Organizmu sandaros ypatumai. Histologija speros. Lasteline forma. Grybun ir bakteriju lasteline sandara. Augal ląstelinė sandara. Referatas apie lasteles. Slieko ląstelinė sandara.

Visi organizmai iš ląstelių. Bendra eukariotinės ląstelės sandara. Uždaviniai. Iliustracijos. Žemės gyvybė labai įvairi: vieni organizmai vienaląsčiai, kiti daugialąsčiai. Pvz., ameba teturi vieną ląstelę, o žmogus, manoma, apie 1014 ląstelių. Vienaląsčiai irgi nevienodi. Vienų ląstelės labai paprastos sandaros, tokie vienaląsčiai vadinami prokariotais. Kitų - sudėtingesnes, jie vadinami eukariotais. Visi daugialąsčiai - augalai, gyvūnai, grybai - yra eukariotai. Itin retai daugialąsčio organizmą sudaro vienodos ląstelės. Daugumos daugialąsčių organizmą sudaro daugelio atmainų ląstelės. Pavyzdžiui, histologai suaugusio žmogaus organizme priskaičiuoja apie 210 tipų ląstelių. Jos skiriasi dydžiu, forma, sandara, atliekamomis funkcijomis, jautrumu aplinkos poveikiams. Šios ląstelės sudaro audinius, audiniai - organus. Tad norint gerai suvokti, kaip veikia gyvi organizmai, kuo paremta gyvybė, reikia suprasti ląstelių sandarą ir funkcijas. O yra ir neląstelinė gyvybės forma - virusai. Kas jie tokie, irgi nesuprasi nesuprasdamas ląstelės.

Žemės gyvybė labai įvairi: vieni organizmai vienaląsčiai, kiti daugialąsčiai. Pvz.

Vienaląsčiai irgi nevienodi.

Pavyzdžiui, histologai [ histologija (gr. Histos - audinys + -logija) - biologijos skyrius, tyrinėjantis daugialąsčių gyvūnų audinius. ] suaugusio žmogaus organizme priskaičiuoja apie 210 tipų ląstelių.

O yra ir neląstelinė ir šiais laikais neretai gyvas būtybes [2 Lietuvių kalboje kalbant apie gyvybę gali būti vartojami du žodžiai - organizmai ir būtybės.

žodį organizmas suvokiame kiek techniškai, panašiai, kaip mechanizmas. Iš esmės taip ir yra, biologai, vartodami šį žodį, paprastai turi omenyje organizmo funkcijas, būdus, kaip veikia įvairūs organai. Tai tikrai techninis terminas.

žodis būtybė suvokiamas kaip dvasinis, atspindintis nervinę ar kitokią aukštesnę organizmų pusę. Kalbėdami apie savo atsakomybę žemės gyvybei mes vartojame šį žodį.

Būtybė, mūsų supratimu, turi turėti kažką dvasiško , nors ir sunku apibrėžti, kas tai. Tokiu atveju tokius organizmus, kaip augalai, grybai ar bakterijos sunkoka pavadinti būtybėmis. ] įvairiomis kalbomis vadina sutvėrimais arba padarais. Angliškai - creature ( kūrinys ), rusiškai - ńīēäąķčå arba ņāąšü (irgi kūrinys , tik pirmasis žodis dažnai turi teigiamą atspalvį, o antrasis - neigiamą). Šie žodžiai atsirado iš žmonių tikėjimo, kad gyvybė buvo sukurta kažkokios aukštesnės būtybės, dievo.

Apie gyvybės atsiradimą kalbėsime senovėje pastatus neretai statydavo iš daugelio rūšių plytų. Pavyzdžiui, vilniuje šv. 0nos bažnyčia pastatyta iš 38 rūšių plytų. Dauguma daugialąsčių organizmų irgi sudaryti iš daugelio rūšių ląstelių. Tačiau plytos - negyvi, pasyvūs kūnai. Jos - labai paprastos mechaninės konstrukcijos. Plytų funkcijos - laikyti aukščiau esančias plytas bei perdengimus, atitverti pastato vidų nuo išorės, nepraleisti dulkių, vandens, vėjo, šilumos. Laikui einant plytos yra, suirus dideliai daliai plytų suyra ir statinys.

O ląstelės - organizmo plytos - gyvos. Didžioji dalis jų aktyviai atlieka savo funkcijas. Ir tos funkcijos labai įvairios - jos atitveria vienas organizmo dalis vieną nuo kitos ir nuo išorės, sudaro tvirtus darinius, susitraukdamos judina visą kūną, skaido ir gamina įvairiausias medžiagas, gabena jas, priima signalus ir apdoroja informaciją.

Tik nedidelė dalis ląstelių savo funkcijas atlieka jau būdamos negyvos, pasyviai.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (1638 žodžiai)
  • Nora
  • Lastelinė sandara
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lastelinė sandara. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lasteline-sandara.html Peržiūrėta 2021 m. Birželio 14 d. 09:14
×
43 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo