Laumės Mitinės būtybės lietuvių sakmėse


Sakmės apie laumes. Laumes sakmese. Lietuvių mitinės būtybės. Mitologines sakmes apie laumes. Mitinės lietuvių sakmių būtybės. Laumes lietuviu sakmese. Sakmiu veikejai. Sakmių laumės. Lietuviu sakmes apie laumes. Sakmes apie aitvarus.

Zmogijos vaikyste butu daug skurdesne, jei salia puosniosios pasakos ji nebutu susitikusi su pilkasermege sakme. Sakmese iskyla visiskai naujas mitinis pasaulis, iki siu dienu islaikes savo primityvu paprastuma ir gasdinanti siurpuma. Zmogus pasielgia taip, kaippagal isigalejusia mitiniu tradicija negalima – skalbiasi, saulei nusileidus keliauja nakti, ziuri pro sukryziuotas kaukiancio suns ausis, todel susitinka laume, velnia, numireli.

Sakmese – tikrove perdirbama, prisilaikant realiu gyvenimo desniu. Sakmese nera tradiciniu pradzios ir pabaigos formuliu, grieztai atskirianciu menini paveiksla nuo tikroves.

Nors veiksmo vieta ir laikas mitologinese sakmese yra tikroviski, goegrafiskai ir istoriskai apibrezti, taciau kiek neiprasti. Mitines butybes zmogus dazniausiai susitinka negyvenmuose vietose : miskuose, paupiuose, prie kapiniu, atokiau nuo sodybos stovinciuose jaujuose. Susitinka velai vakare, nakti. Tai irgi sustiprina tikroviskumo iliuzija: zmogus mitines butybes susitinka ten, kur jos, zmoniu isitikinimu, gyvena, ir tokiu metu, kada jos dazniausiai jiems pasirodo.

Nesudetingas mitologiniu sakmiu veiksmas – zmogaus susidurimas su mitine butybe – vyksta ne kitoje karalysteje , kaip pasakoje, o cia pat pasakotojo ir klausytojo aplinkoje. Ir vyksta ne istoriskai neapibreztu laiku, o visai neseniai, vakar, uzvakar, praejusiais metais.

Mitologiniu sakmiu veikejai irgi tikroviski, tokie, kokius juos isivaizdavo patys sakmiu kurejai.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 4 KB
  • 2011 m.
  • 1 puslapis (407 žodžiai)
  • Mokykla
  • Laumės Mitinės būtybės lietuvių sakmėse
    10 - 3 balsai (-ų)
Laumės Mitinės būtybės lietuvių sakmėse. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/laumes-mitines-butybes-lietuviu-sakmese.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 08:13
×