LDK Lietuvos didžioji kunigaikštystė


Lietuvių žemių sąjungos formavimasis. Pirmykštės visuomenės irimas. Lietuvių žemės. Žemių susidarymas. Žemių jungimasis. Pirmasis Lietuvos vardo paminėjimas. Lietuvių kaimynai. Santykiai su jais. Baltų genčių likimas. Lietuva nuo valstybės susikūrimo iki liublino unijos. Lietuvos valstybės susikūrimas. Valstybės kūrimosi priežastys. Mindaugas – valstybės vienytojas. Lietuvių kovų su vokiečių feodalais pradžia. Kryžiuočių ordino įsikūrimas. Saulės mūšis (1236 m. ). Durbės mūšis (1260 m. ). Didysis prūsų sukilimas (1260 – 1274 m. ). Pirmieji gediminaičiai Lietuvos didžiojo kunigaikščio soste. Lietuvos valstybė XIII a. pab. – XIV a. Didžiojo kunigaikščio Vytenio valdymas (1295 – 1316 m. ). Didysis kunigaikštis Gediminas (1316 – 1341 m. ) Jo vidaus ir užsienio politika. Dinastinės valdžios įsigalėjimas. Vilnius – Lietuvos sostinė. Amatų raida, prekybos ir miesto augimas. Santykiai su popiežiumi ir Vakarų Europa. Pilėnų gynyba (1336 m. ). Algirdo ir Kęstučio valdymas, jų užsienio politika. Kova dėl valdžios po Gedimino mirties. Kovos su kryžiuočiais ir Livonijos ordinu. Kovos su Maskvos Didžiąja Kunigaikštyste, Aukso Orda ir Lenkija. Krikšto sumanymai. Algirdo ir Kęstučio asmens bruožai. Jų valdymo reikšmė. Feodalinės kovos po Algirdo mirties. Jogailos valdymo pradžia (1377 – 1381, 1382 – 1392 m. ). Krevo (Krėvos) sutartis ir Lietuvos krikštas. Lietuvos ir Lenkijos suartėjimas. 1385 m. Krėvos sutartis. Krikščionybės įvedimas Lietuvoje 1387 m. Jogailos valdymo reikšmė. Vytautas ir jo valdymas. Kaip Vytautas tapo didžiuoju kunigaikščiu. Vytauto valdymas ir jo reformos. Rengimasis lemiamai kovai su kryžiuočiais. Vytauto reformos. Vytauto ir lietuvių bajorų kova dėl Lietuvos valstybės nepriklausomybės. Žalgirio (Griunvaldo arba Tanenbergo) mūšis. 1411 m. Torūnės taika. Vytauto Didžiojo galybės laikai. LDK ir Lenkijos Karalystės santykiai po Žalgirio mūšio. Vytautas siekia karaliaus karūnos. Lucko suvažiavimas. Vytauto mirtis. Vytauto Didžiojo valdymo reikšmė.

Slavai atskyrė prūsų, latvių ir lietuvių vakarinės dalies gyvenamas vietas nuo rytinių baltų genčių.

Rytuose likę baltai ilgainiui buvo slavų asimiliuoti. Tai truko šimtmečius. Dalis rytų baltų visiškai sumišo su slavais, kai šie X a. apsikrikštijo. Tada, atsiradus raštijai, tarp jų ėmė plisti bizantinė kultūra. Ją perėmė visi gyventojai – tiek slavai, tiek baltai.

Izoliuotų baltų „salų“ išliko ilgai, manoma, kad iki XIII a. Pavyzdžiui, galindų gentis minima XI-XII a. rusų metraščiuose.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 37 KB
  • 2014 m.
  • 11 puslapių (5626 žodžiai)
  • Algirdas
  • LDK Lietuvos didžioji kunigaikštystė
    10 - 3 balsai (-ų)
LDK Lietuvos didžioji kunigaikštystė. (2014 m. Balandžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/ldk-lietuvos-didzioji-kunigaikstyste.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:54
×