LDK Lietuvos didžiosios kunigaikštystės žlugimas


Ldk zlugimas. Ldk žlugimo priežastys. Kodel zlugo ldk. Lenkijos zlugimas. Lietuvos nuopoliai ldk. Ldk palikimas lenkijoje. Kada zlugo ldk. Ldk zlugo. Ldk ir prūsija. Lietuvos silpniejimo ir zlugimo priezastis.

Lenkijos-lietuvos valstybės likvidavimas. Ūkinė ir politinė situacija. Ketverių metų seimas. Antrasis valstybės padalijimas. Xviii a. Antroje pusėje lenkijos-lietuvos valstybėje vyko didžiulės permainos. Vakarų europoje didėjo paklausa žemės ūkio produktams. Per trumpą laikotarpį lietuvos pajamos iš eksporto padidėjo keletą kartų. Plito samdomasis darbas ir žemės nuoma. Tačiau ūkio pagyvėjimas reikalavo didesnių pertvarkymų valstybėje.

Xviii a.

Skubėti daryti reformas vertė ir politinės aplinkybės. Dėl bajorijos laisvių ir privilegijų susilpnėjo karaliaus valdžia, nusilpo jos karinė galia, valstybė atsidūrė ties anarchijos riba. Stanislovas augustas poniatovskis, tapęs lenkijos-Lietuvos valstybės vadovu, siekė sustiprinti karaliaus valdžią. Tam aktyviai pasipriešino rusija, austrija ir prūsija. 1772 m. Prūsija, rusija ir austrija pasiūlė pasidalyti lenkijos-Lietuvos žemes. Prūsija pasiėmė pamarį be gdansko ir torunės miestų ir dalį vakarinių prūsų žemių, rusija – polocko, vitebsko, mstislavlio vaivadijas, austrija – galiciją. D1788 m. Varšuvoje pradėjo darbą ketverių metų seimas, kuriame vyravo siekis išsivaduoti iš priklausomybės nuo rusijos.

Ketverių metų semas įvedė pastovų valstybės mokestį žemvaldžiams (pasauliečiams ir dvasininkams), iki 100 tūkst. Pdidino kariuomėnę,nustatė naują jos sudarymo ir valdymo tvarką. Miestiečiams buvo suteiktos teisės ir privilegijos: nebūti suimtam be teismo sprendimo, įgyti žemės valdas, užimti tarnybas valstybės administracijoje ir teismuose, siųsti savo delegatus į seimą, tarnauti karioumenėje karininkais. Šiomis privilegijomis iki tol naudojosi tik bajorai.

Seime tuo pat metu išryškėjo du skirtingi požiūriai į valstybės ateitį. Vieni, tarp kurių buvo s. A. Poniatovskis, siūlė kurti centralizuotą unitarinę valsybę. Karaliaus dvare parengtas projektas skelbė, kad dvi tautos – lenkų ir Lietuvių – sudarytų tik vieną tautą. Tačiau šis pertvarkimo projektas buvo nepriimtinas ldk delegatams. Jie, kaip ir anksčiau, reikalavo, kad lenkijos ir ldk santykiai būtų grindžiami unijos principais,kad kas trečias seimas posėdžiautų ldk (gardine arba vilniuje), kad galiotų 1588 m. Lietuvos status1793 m. Peterburge rusija ir prūsija pasirašė antrojo padalijimo sutartį. Prųsija užgrobė vakari

  • Microsoft Word 179 KB
  • 2012 m.
  • 6 puslapiai (369 žodžiai)
  • LDK Lietuvos didžiosios kunigaikštystės žlugimas
    10 - 3 balsai (-ų)
LDK Lietuvos didžiosios kunigaikštystės žlugimas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/ldk-lietuvos-didziosios-kunigaikstystes-zlugimas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 16 d. 11:25
×