LDK teismai susiformavę iki XVI a


Teismas senovėje. Ldk teismai xvi. Skaidres apie teismus. Kuopos teismas.

Teismai iki xvi amžiaus. Lietuvos valdovo teismas. Valdovo teismo kompetencijoje taip pat buvo. Ponų tarybos teismas. Vaivados teismas. Tijūno teismas. Komisarų teismas. Komisarų teismas sprendė. Maršalkos teismas. Asesorių teismas. Dvaro teismas. Kuopos teismas. Naudota literatūra.

Žemės ginčų sprendimas Žmonų kraičio garantijų ginčai Globos, duotinių raštų ir privilegijų galiojimo bylos Luominės bajorų priklausomybės bylos Paveldėjimo klausimai Valstybinių nusikaltimų bylos Savavališko muitų įvedimo bylos Žemės užvaldymo ginčai Tarnybinius nusikaltimai.

Aukščiausias teismo organas kartu su didžiuoju kunigaikščiu Aukščiausiojo teismo funkcijas vykdė Ponų taryba Pirmoji instancija teisiamų ponų, valdininkų ir stambių žemvaldžių byloms taip pat nagrinėjo smurto prieš aukščiausius valstybės urėdus bylas Apeliacinė instancija seniūnų, vaivadų išspręstoms byloms, bajorų garbės byloms, valstybės dvarų užvaldymo byloms, spręstoms komisarų teisme Ponų tarybos sprendimai kartais buvo tvirtinami valdovo Neužbaigtos vietos teisme bylos negalima buvo perduoti nei Ponų tarybai, nei valdovo teismui.

Bylas dėl valstybės dvarų ar jų žemių užgrobimo bei pasisavinimo Spręsti ginčus dėl valstybės žemių ir bajorų bei dvasininkijos žemių Bylos dėl bažnytinių ir valstybės žemių ribų Pirmajame Lietuvos Statute numatyta, kad jis taip pat spręs bylas dėl valstybės ir bajorų žemių sienų ir didžiojo kunigaikščio įkeistų dvarų išpirkimo. Pagal Trečiąjį Statutą anksčiau minėtos bylos galėjo būti sprendžiamos didžiojo kunigaikščio teisme arba bajoro pageidavimu-komisarų teisme kaip pirmojoje instancijoje.

Žinomas nuo XVI a. pradžios Sprendė turtines bylas a) susijusias su ginčais dėl sutarčių sudarymo, b)skolų grąžinimo c)nepilnamečių išlaikymo d)mokesčių už miestiečių važiavimą privačių dvarų keliais e)įkeistų dvarų valdymo f)turto dalybų g)muitų nustatymo h)pabėgusių žmonių sugrąžinimo Baudžiamąsias bylas dėl a)nužudymų b)plėšimų c)savavališko žmonių ar turto užgrobimo ir t.

  • MS PowerPoint 19 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (816 žodžiai)
  • LDK teismai susiformavę iki XVI a
    10 - 2 balsai (-ų)
LDK teismai susiformavę iki XVI a. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/ldk-teismai-susiformave-iki-xvi-a.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 05:54
×