Ledynų formavimasis ir pasiskirtymas žemėje


Ledynų formavimasis ir pasiskirstymas Žemėje. Ledynas - atmosferinio ledo, susidariusio iš susikristalizavusio užšalusio vandens ir persikristalizavusio sniego, sankaupa žemės paviršiuje. Su ledynais susijusios šios reljefo formos. Ledynų tipai. Ledynų dinamika. Ledynų pasiskirstymas Žemėje. Grenlandijos ledynai. Antarktidos ledynai. Europos ledynai. Alečo ledynas. Bezengio ledynas. Islandijos ledynai. Briksdal ledynas. Ledynai Lietuvoje. Puokės akmuo. Ozai. Keimai. Dėkoju už dėmesį. Šaltiniai.


Kalnų šlaitų – dengia kalnuotas vietoves; kontinentiniai – dengia didelius žemės plotus (pavyzdžiui, žemynus, salas ir kita.); slėninius.

Ledynas susidaro virš sniego ribos - aukštyje, kur sniego iškrenta daugiau, negu ištirpsta ar išgaruoja. Sniego ribos aukštis priklauso nuo platumos - kuo toliau nuo pusiaujo, tuo ji žemiau. Klimato, kuris skirtingas kiekvienoje Žemės vietoje ir ilgainiui kinta.

Kaupiantis sniegui jis tankėja, kristalizuojasi ir virsta rupiu, grūdėtu, iš smulkių ledo grūdelių sudarytu sniegu, vadinamu firnu. Slėgio sąlygomis tie grūdeliai susilieja ir virsta vientisa ledo mase - ledynų ledu.

Ledynas dengia didelius vandenyno plotus aplink Šiaurės ašigalį bei Antarktidos šelfe. Tokiuose plotuose esantys ledynai vadinami jūriniais ledynais - jie iš esmės yra kitokio pobūdžio ledo dariniai, išskyrus tuos atvejus, kai į šelfą nusileidžia žemyninio ledo liežuviai.

Šiaurės Žemė susideda iš keturių stambių ir keturių mažesnių salų. Jos plotis apie 37 000 km. Ledynai dengia 42% salyno ploto. Einant į pietus, apledėjimo procentas sparčiai mažėja; ledyninių kupolų storis centrinėse salyno dalyse - ne didesnis kaip 200 - 250 m.

Naujojo Sibiro salose ledynų nėra, tačiau kvartero nuogulose yra palaidoto “akmeninio” ledo klodai. Neretai pakrantėse jie sudaro aukštus skardžius.

Kamčiatkoje palankiausias klimatas apledėjimui vystytis yra rytinėje dalyje.

  • Ekologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 11366 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 33 puslapiai (899 žodžiai)
  • Universitetas
  • Marta
  • Ledynų formavimasis ir pasiskirtymas žemėje
    10 - 5 balsai (-ų)
Ledynų formavimasis ir pasiskirtymas žemėje. (2016 m. Gegužės 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/ledynu-formavimasis-ir-pasiskirtymas-zemeje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 11:05
×