Ledynų geologinis darbas


Ledynu judejimas. Pernešama ledynų veikla. Ledyno judėjimas lietuvoje. Ledyniniu nuogulu rusys. Ledynu geologija. Ledynu goeloginis darbas. Skaidres "ledynai". Ledynų tipai. Geologija skaidres. Ledynai lietuvoje referatai.

Sniego linija. Ledynų transportas. Sausumos ledynų tipai. Jūros ledynų tipai. Ledynų judėjimas. Ledyninių nuogulų formos. Ledynų aplinkos nuogulos. Ji aukščiausiai yra tropikų platumose ~4-5 km aukštyje, truputį žemiau – gausiai drėkinamoje pusiaujo juostoje, dar žemesnė – vidutinių platumų juostoje ir visai žemai nusileidžia poliarinėse srityse. Subantarktikoje – 600 platumoje sniego linja yra ties jūros lygiu. Šią liniją siekiančiose žemynų kalnų viršūnėse susidaro sąlygos nuolat kauptis sniegui ir jam virsti ledynams. Nuosėdinė medžiaga labai aktyviai pernešama ledynų, o kai kurių tipų nuosėdos yra susidariusios tik dėl ledynų veiklos.


Troposferoje temperatūra kylant aukštyn žemėja. Tam tikrame aukštyje vidutinė T nukrinta <0 0C. Tokime aukštyje per metus sniego daugiau prisninga negu gali ištirpti.

Užsiguėjęs sniegas persikristalizuoja, susipresuoja, virsta firnu, susidedančiu iš ledo kruopelių. Spaudžiamas naujų sniego ir firno sluoksnių, ledas pradeda slysti – virsta ledynu.

Šiuo metu ledynai dengia apie 10 % Žemės sausumos. ~95 % kontinentinių ledynų yra poliarinėse srityse, ledyniniuose skyduose (Antarktidos, Grenlandijos) Kalnų ledynai aptinkami įvairiose platumose, kur yra aukšti kalnai su nuolatine sniego danga – Himalajai, Tian Šanis, Alpės ir kt. Tačiau Žemės geologinėje istorijoje ledo dangos buvo užėmusios daug didesnius plotus.

Ledynų paplitimas prieš 1,5 mln. m.

Nuosėdinė medžiaga labai aktyviai pernešama ledynų, o kai kurių tipų nuosėdos yra susidariusios tik dėl ledynų veiklos. Ledui slenkant iš aukštesnio hipsometrinio lygio į žemesnį, ledyno masė ardo žemės paviršių ir įšaldo įvairios sudėties uolienų fragmentus ir dūlėjimo metu susidariusias nuosėdų daleles, kurių tolesnis judėjimas vyksta kartu su ledynu. Fizinės ledynų savybės palankios bet kokių nuolaužų transportavimui, kurio metu jos toliau ardomos ir trupinamos. Ledynui slenkant sausumos paviršium po juo susidaro įšalo sluoksnis, kuris ardomas be jokio rūšiavimo.

  • MS PowerPoint 1240 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (774 žodžiai)
  • Nikita
  • Ledynų geologinis darbas
    10 - 2 balsai (-ų)
Ledynų geologinis darbas. (2011 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/ledynu-geologinis-darbas.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 24 d. 19:02
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo