Leg - Kalve - Perteso liga


Įvadas. Ligos etiologija. Ligos klinika, stadijos ir klasifikacija. Ligos diagnostika. Ligos gydymo būdai. Konservatyvus ligos gydymas. Chirurginis ligos gydymas. Kineziterapija, sergantiems leg-kalve-pertheso liga. Išvados. Literatūra.


Sergant Leg-Kalve-Perteso liga arba šlaunikaulio galvos osteochondropatija, pažeidžiamas klubo sąnarys. Jos metu sumažėja klubo sąnario paslankumas.

Leg-Kalve-Perteso liga pasireiškia šlaunikaulio galvos nekroze. Liga dažniausiai pažeidžia vienos pusės šlaunikaulio galvą, tačiau 4 - 8 proc. ligonių ji apima abu klubus. Kai pažeidimas abipusis, klubo sąnariai pažeidžiami vienas po kito, o ne vienu metu. Ši liga pasitaiko 1 iš 1000 vaikų. Berniukų sergamumo dažnis 1:75, mergaičių – 1:3700. Leg-Kalve-Perteso liga pasireiškia vaikams nuo 2 iki 12 metų. Amžiaus vidurkis – 7 metai. Leg-Kalve-Perteso liga baltaodžiai serga 10 kartų dažniau nei juodaodžiai.

Nors ligos etiologija nėra visiškai aiški, yra nustatyti tam tikri rizikos veiksniai. Vaiko fizinio išsivystymo rodikliai ir endokrininiai kitimai Leg-Kalve-Perteso ligai pastebimos įtakos neturi. Vienas iš pagrindinių Leg- Kalve-Perteso ligą įtakojančių veiksnių yra sutrikusi šlaunikaulio galvos kraujotaka. Liga gali atsirasti dėl dažnų traumų, endokrininių susirgimų, sąnario uždegimų. Nustatyta, kad ligos metu, ištikus kaulinio galo infarktui, sustorėja sąnario kremzlė, ypač vidinėje ir šoninėje šlaunikaulio galvos dalyje. Dėl infarkto sukeltų pokyčių augimo plokštelėje stabdomas kaulinio galo augimas. Svorį laikančioje šlaunikaulio galvos dalyje kraujotakos netekusių kaulinių sijų lūžimai sukelia šlaunikaulio galvos deformaciją ir suplokštėjimą.

Kai kurie šaltiniai teigia, kad vaikai, veikiami pasyvaus rūkymo, daug dažniau serga Leg-Kalve-Perteso liga negu tie, kurie auga švarioje (be dūmų) aplinkoje. Leg-Kalve-Perteso liga taip pat sietina su žemu socialiniu bei ekonominiu lygiu.

Ligai būdinga slapta pradžia. Iš pradžių pasireiškia nepastovus šlubavimas pažeista koja ir klubo skausmas, kurį vaikas apibūdina kaip maudimą ar sąstingio skausmą. Gali skaudėti kirkšnį, visą šlaunį ar tik kelio sąnario srityje. Paprastai skaumingas taškas nustatomas klubo sąnario srityje. Skausmas sustiprėja fizinio aktyvumo metu ir palengvėja ar visai praeina ramybės būsenoje. Ligai progresuojant, mažėja aktyvių ir pasyvių judesių amplitudė. Sunki ligos forma prasideda tada, kai subliūkšta visa šlaunikaulio galva, pasireiškia sąnario sąstingis ir jis išnyra. Vystosi šlaunies raumenų atrofija, susilpnėja klubo sąnario atitraukiamieji ir rotaciniai judesiai. Ligoniams, kuriems liga negydoma, susiformuoja plokščia šlaunikaulio galva, o dėl to išsivysto degeneracinės sąnario ligos.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1638 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ana
  • Leg - Kalve - Perteso liga
    10 - 2 balsai (-ų)
Leg - Kalve - Perteso liga. (2017 m. Kovo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/leg-kalve-perteso-liga.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 05 d. 14:56
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo