Leksikologijos savarankiškas darbas


Įvadas. Leksikos klaidos. Svetimybės (barbarizmai). Daliniai barbarizmai (hibridai). Nevartotini vertiniai (vertalai). Netinkama reikšme pavartoti žodžiai (semantizmai). Žodžių darybos klaidos. Priešdėlių vediniai. Priesagų vediniai. Kalbos klaidos žiniasklaidoje (straipsnio analizė). Išvados. Literatūra.

Kiekvieną dieną mes susiduriame su įvairiausiomis klaidomis, bet ne visada kreipiame į jas dėmesį, o kai kurių net nepastebime. Dažniausiai mes patys nesugebame, o gal nenorime branginti savo kalbos, teršiame ją kitų kalbų žodžiais , posakiais, kurie nedera, netinka, yra svetimi. Kalbos klaidų atsiranda dėl kitų kalbų poveikio ir dėl tarmių poveikio.

Taigi šio darbo objektas – kalbos klaidos žiniasklaidoje. Pagrindinis darbo tikslas Leksika- barbarizmai, hibridai, vertalai, semantizmai, susijusios klaidos. Darbo uždaviniai :

Išanalizuoti ir pateikti pagrindinę leksikos teorinės dalies medžiagą.

Pateikti pavyzdžius (su klaidomis) iš žiniasklaidos-spaudos.

Pateikti gautas ir išanalizuotas išvadas.

Nevartotinos svetimimybės, kurias vadinsime barbarizmais, kad atskirtume nuo vartotinų svetimybių.

Daliniai barbarizmai (hibridai), hibridų būna vartotinų ir nevartotinų, kuriuose yra kitų kalbų elementų-reikšminių žodžių dalių.

Dažniausiai imamas tarptautinio žodžio kamienas ir pridedma lietuviškų priešdėlių, priesagų: suaktyvinti, aktyvumas, suorganizuoti, organizavimas, sisteminis, išpakuoti, supakavimas, pakuotė.

Taigi kartais ir žiniasklaidoje pastebime netaisyklingai vartojamus barbaristinius hibridus. Lietuvių kalboje turime daug taiklių ir teisingų žodžių, kuriuos naudojant galime pakeisti barbarizmus, tereikia juos naudoti.

Šiuolaikinėje spaudoje galima aptikti jau seniai iš kalbos pašalintų vertalų. Pavyzdžiui išmetinėti reikėtų keisti į priekaištauti. Dažnai visuomenės informavimo šaltiniuose galima sutikti žodį įtakoti. Šį žodį kalbininkai pataria keisti į veikti, daryti poveikį.

Turinį gerai permaišykite (= išmaišykite).

Į kitą dubenį prasijokite (sijokite) avinžirnių miltus, suberkite kepimo miltelius ir druską.

Stanislovaitis pareigūnams aiškino, jog motina randasi (yra) Prienų rajone, senelių namuose, nežinodamas, jog ji metai kaip mirusi (L. Krapavičiūtė 2005: 17). Šis sakinys buvo paimtas iš laikraščio „Akistata“ rugsėjo 9 dienos (Nr.8)

Garsusis Holivudo aktorius J. Scalia buvo pakviestas į vieną Los Angelo vaikų namų šventę kartu pravesti (vesti) renginį, kurio tiklsas buvo surinkti namams kuo daugiau lėšų aktoriaus populiarumo dėka (V. Barblienė 2005: 19). Šį sakinį radau „TV antenos“ rugsėjo 23 dienos (Nr. 12) 2005 metų numeryje.

Iškart susitarkime, kad gera alga yra tokia, iš kurios gali ne tik šiaip ne taip prasimaitinti (maitintis) ir susimokėti mokesčius, bet ir be dantų skausmo nusipirkti batus, bent retkarčiais drabužį, ne „skudurą“, vieną kitą litą susitaupyti atostogoms ir „juodai dienai“ ( T. Rašimaitė 2005: 3). Sakinys iš žurnalo „Savaitės TV“ rugsėjo 29 dienos (NR. 40) 2004 metų numerio.

  • Lietuvių kalba Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2311 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gabrielė
  • Leksikologijos savarankiškas darbas
    10 - 5 balsai (-ų)
Leksikologijos savarankiškas darbas. (2016 m. Sausio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/leksikologijos-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 09:12
×