Leksikos klaidos


Semantizmai specialybes kalboje. Leksikos klaidu pavyzdziai. Vartotini ir nevartotini skoliniai. Skoliniai specialybes kalboje. Leksikos ir žodžių sandaros klaidos. Specialybes kalbos klaidos. Specialybes kalba leksika. Lietuvių kalbos leksika ir žodžių daryba. Specialybes kalbos leksikos klaidos. Ar zinuciu rasymas lemia klaidu daryma rasiniuose.

Leksika – tai kurios nors kalbos žodžių visuma. Vieni iš kalbą sudarančių žodžių sluoksnių yra: skoliniai, barbarizmai, vertalai ir semantizmai. Leksikos klaidos. Specialybės kalbos klaidos. Žodžių daryba ir sandaros klaidos. Žodžių daryba. Išvados.

Leksika (gr. Lexikos – žodinis, lexis – žodis )– tai kurios nors kalbos žodžių visuma.

Leksikos normos nusistovi natūraliai ir aprašomos žodynuose bei specialiuose kalbos kultūros leidiniuose. Didžioji Lietuvių kalbos leksikos dalis yra norminė ir vartotina. Nemaža dalis žodžių išlikę net iš indoeuropiečių prokalbės.

Skoliniai – žodžiai, pasiskolinti iš kitų kalbų. Išskiriamos dvi skolinių grupės: senihibridai būna vartotini ir nevartotini. Vartotini yra tie hibridai, kuriuose yra Lietuvių kal-boje įteisintų tarptautinių žodžių elementų (pvz. : suaktyvinti, aktyvumas, susisteminti, sisteminis). Kartais prie savo kamieno pridedama tarptautinė priesaga (pvz. : dantistas). Ne visa, kas kalboje svetima, yra nevartotina. Vartotini yra senieji skoliniai ir tarptautiniai žodžiai,be kurių šiandien neišsiverstume.

Senieji skoliniai pasiskolinti labai seniai. Jie prisitaikę prie lituvių kalbos sistemos ir dedami į visus norminamuosius žody - nus.

Tarptautiniai žodžiai irgi yra sveetimi, tačiau jų neišvengia nei viena tauta. Drąsiai vartojami tie tarptautiniai žodžiai, kurie neturi pakaitalų: tokie žodžiai kaip mokslo sričių pavadinimai, elektronikos terminai ir pan. Kitus vertus, tarptautiniai žodžių neg. Tai konstrukcinių dokumentų visuma, pagal kurias galima turėti pilną supratimą apie projektuojamą gaminį.

= tai konstrukcinių dokumentų visuma, pagal kurias galima turėji vartojama tam tikros srities specialistų su tam tikrais profesionalizmais. (žodžiai, posakiai, vartojami tam tikros profesijos žmonių; tai oficialūs terminai; šnekamoji profesinė kalba). Rašomajai specialybės kalbai būdingas dalykinis - mokslinis stilius , kuriuo rašomi įvairių žanrų akademiniai darbaitrumpai aptarkime, kaip Lietuvių kalbos žodžiai daromi, bet daugiausia žvilgsnį kreipsime į darybos negeroves, taisysime netinkamos sandaros arba netinkamai vartojamus tam tikrą formantą turinčius žodžius.

žodžių daryba yra žodžių darymas iš kitų žodžių - arba iš paprastųjų, kurie iš nieko nedaryti, arba iš darinių. Yra keli tokio darymo būdai.

Koks pagal darybą yra žodis, lemia paskutinis darybos veiksmas – kas prie ko vėliausiai buvo pridėta, pvz.

Vežė (paprastasis žodis) pavežė (priešdėlio vedinys) pavaža (galūnės vedinys) pavažėlė (priesagos vedinys).

Didis vyras (paprastieji žodžiai) didvyris (dūrinys) didvyriškas (priesagos vedinys) didvyriškumas (priesagos vedinys).

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2010 m.
  • 9 puslapiai (2067 žodžiai)
  • Mokykla
  • Lauryna
  • Leksikos klaidos
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Leksikos klaidos. (2010 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/leksikos-klaidos.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 15:14
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo