Lemtingos moters portretas


Lemtingos moters portretas.


III. Bet kuri moteris, nepriklausomai nuo jos gyvenimo padėties, požiūrio ar būdo, gali tapti literatūriniu įkvėpimu.

Rusų literatūros klasikas Levas Tolstojus kažkada rašė: „Moteris - tai ašis, aplink kurią viskas sukasi“. Visiškai pritariu šiam genialiam rusų rašytojui ir drąsiai galiu teigti, jog moterys yra vienas kertinių lietuvių literatūros akmenų. Lietuvių literatūroje turime didžiulį moters portretų spektrą: nuo užguitos namų šeimininkės iki fatališkos suvedžiotojos. Šiandien noriu kalbėti apie lemtingas moteris literatūroje. Moteris, kurios keitė personažų gyvenimus, įkvėpė kūrybai, vedė iš proto.

Kalbėti apie lemtingų moterų portretus lietuvių literatūroje ir nepaminėti V. Mykolaičio-Putino romano ,,Altorių šešėly‘‘ pagrindinio herojaus Liudo Vasario gyvenimo moterų, būtų didžiulis praradimas. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad romane moterys yra tik antraplanis ir neesminis veikėjas, o visas dėmesys sutelktas į pagrindinio romano veikėjo Liudo Vasario kovą tarp tėvų valia primestos kunigystės ir nenumaldomo pašaukimo tapti poetu, tačiau jei iš romano pradangintume visas keturias Liudo Vasario gyvenimo moteris, romanas vienareikšmiškai prarastų didžiąją dalį savo meninės vertės. V. Mykolaitis-Putinas parodė moterį įkvėpėją, moterį, kuri veda link svajonių išsipildymo. Moterystės klausimas Altorių šešėlyje tampa svarbiausiu, nors ir ne vieninteliu, klausimu sprendžiant tiek kunigystės, tiek ir poetinio pašaukimo problemą. Autorius labai subtiliai parodė, kaip iki tol buvę įkvepėjai – tėvynė ar Dievas (pvz. Maironio kūryboje), užleidžia vietą įkvepėjai moteriai.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (976 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ligita
  • Lemtingos moters portretas
    10 - 2 balsai (-ų)
Lemtingos moters portretas. (2016 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/lemtingos-moters-portretas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 00:04
×